Ozdoba Parku Wilsona w Poznaniu ma związek z Lwówkiem Śląskim!
Piękna poznańska fontanna to jedno z dzieł rzeźbiarza Johannesa Pfuhla.
"Fontanna Perseusza – nieistniejąca fontanna, która stanowiła centrum założenia pomnikowego, zlokalizowanego w Poznaniu, na placu Cyryla Ratajskiego. Fontannę odsłonięto 9 kwietnia 1891, celem uczczenia pobytu w mieście cesarzowej Wiktorii, która nawiedziła miasto po powodzi w 1888. Projektantem obiektu był Johannes Pfuhl, a koszt budowy wyniósł 25.700 marek. Grupa figuralna fontanny przedstawiała scenę z mitologii greckiej: Perseusza ratującego Andromedę z niewoli Ketosa (potwora morskiego). Cokół pomnikowy ozdabiały postacie dzieci siedzących na delfinach i dzierżących w rękach ryby, a także twarze satyrów, tryskające wodą z ust. Otoczenie stanowiły kwietniki z ławkami. Całości założenia nie ukończono, a rzeźba Perseusza i Andromedy znajduje się od 1956 w Parku Wilsona, przed Palmiarnią" (za: Wikipedia)
"Johannes Pfuhl (20 lutego 1846 w Lwówku Śląskim - 5 maja 1914 w Baden-Baden) był niemieckim rzeźbiarzem. Wśród jego zachowanych dzieł można wymienić "Jakob Böhme" w Goerlitz, "Tezeusz i Hippodameia" w Atenach czy "Perseusz i Andromeda" w Poznaniu" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
polecam również:
**
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wpis urlopowy
***
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz