Pomnik na oleśnickim rynku ma niemiecki rodowód. Obecnie stanowi ozdobę centralnego placu miasta.
Ikonografia rzeźby ma antyczne korzenie, ale związana jest z historią Niemiec w XIX wieku.
"Kolumna Zwycięstwa w Oleśnicy (niem. Denkmal mit Viktoria)– zabytkowa kolumna na oleśnickim rynku (województwo dolnośląskie), odsłonięta 10 maja 1873 roku. Był to pierwszy pomnik tego typu upamiętniający zwycięstwo Prus nad Francją w 1871 roku. W 1964 roku dokonano zmian w wyglądzie kolumny i umieszczono na niej pamiątkowe tablice z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. W 1983 roku podczas burzy posąg spadł i się rozbił. W 1989 roku kolumnę zwieńczono kopią figury, a oryginał trafił do muzeum. W 2002 roku przeszła ponowną renowację. W 1872 roku zatwierdzono projekt wrocławskiego architekta Carla Lüdeckego. Zaproponował on koryncką kolumnę w stylu klasycystycznym, umieszczoną na prostokątnym cokole i styloblacie, która zwieńczona byłaby posągiem bogini Wiktorii (utożsamianej z grecką Nike). Całość, od nasady cokołu do szczytu kolumny miała mieć 12 m. Projekt posągu bogini wykonał rzeźbiarz August Wittig" (za: Wikipedia)
"Nike (także Zwycięstwo; gr. Νίκη Níkē, łac. Victoria) – w mitologii greckiej bogini i uosobienie zwycięstwa, zdobiąca często pomniki upamiętniające słynne zwycięstwa odniesione w bitwach. Przedstawiano ją jako młodą kobietę ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. Jest opiekunką sportowców i wojowników. Należała do pierwszego, starszego od Olimpijczyków pokolenia bogów. Jest córką tytana Pallasa i bogini podziemnej rzeki Styks. Atrybutem Nike są skrzydła, gałązka oliwna (inaczej palmowa) i wieniec na głowie. Wiktoria (łac. Victoria) – rzymska bogini, personifikacja zwycięstwa i militarnej potęgi Imperium Romanum. Bogini Wiktoria wywarła silny wpływ na późniejszą ikonografię polityczną Niemiec, na przykład poprzez swoje posągi na Bramie Brandenburskiej w Berlinie, berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa czy Kolumnie Waterloo w Hanowerze" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz