Ciekawy zabytek techniki - będący jednocześnie wciąż działającą elektrownią!
Gmach świetnie prezentuje się za dnia i w nocy. Wnętrze można zwiedzać z przewodnikiem (> Infocentrum). To wyjątkowa okazja: zobaczyć można wciąż działające urządzenia z ubiegłego stulecia.
"Hradec Králové (niem. Königgrätz) – miasto statutarne w północnej części Czech, na Płycie Wschodniołabskiej, u zbiegu rzek Orlicy i Łaby. Jest stolicą kraju hradeckiego, powiatu Hradec Králové, a także rzymskokatolickiej diecezji hradeckiej. Hradec Králové pełni funkcję jednego z dwóch głównych, obok Pardubic, ośrodków administracyjnych, przemysłowych, handlowo-usługowych, i kulturalnych oraz głównego ośrodka akademickiego (m.in. Uniwersytet Hradec Králové) regionu wschodnioczeskiego" (za: Wikipedia)
"Mała elektrownia wodna na Łabie (Hučák) znajduje się na jazie Hučák o tej samej nazwie na rzece Łabie w Hradcu Králové. Budowano go od 1909 roku , a oddano do użytku w 1912 roku. Elektrownia wodna – dziś nazywana unikatowym dziełem secesyjnym nad Łabą – została zbudowana na lewym brzegu rzeki, na 157 kilometrze. Pierwotnie elektrownia była wyposażona w trzy trójstopniowe turbiny. Budynek elektrowni, wybudowany w stylu secesyjnym według projektu architekta Františka Sandera, tworzy wraz z tamą znaczący obiekt architektoniczny. Elektrownia na Łabie jest chronionym zabytkiem kultury i wraz z konstrukcjami mostowymi stanowi istotną część miejskiej strefy dziedzictwa" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
więcej informacji/strona oficjalna:
inne posty z tego miasta:
polecam również:
**
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wpis urlopowy
***
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz