Monumentalny gotycki kościół w małym mieście.
Góra to niewielkie miasto powiatowe na północy Dolnego Śląska. Najokazalszą budowlą miejscowości jest ciekawy kościół!
"Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej (niem. Katharinenkirche/ Guhrau) – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Góra wschód archidiecezji wrocławskiej. Świątynia była wymieniana w dokumencie z 1302 roku. W obecnym kształcie zbudowana została w latach 1457–1552 (po pożarze wcześniejszej budowli). Restaurowana była po pożarze w 1759 roku. W 1963 roku częściowo zawaliły się partie sklepień i wieża zachodnia. Odbudowa trwała w latach 1964–1965. Jest to budowla orientowana, murowana, wzniesiona z cegły, trzynawowa, halowa, posiadająca prezbiterium zakończone sześciobocznie, otoczone ambitem i wieńcem kaplic. Nawa środkowa w prezbiterium jest nieco zwężona i posiada na osi filar dzielący dwie połowy sześciokąta [...]"
"[...] Cała budowla nakryta jest sklepieniami gwiaździstymi, natomiast część zachodnia nakryta jest współczesnym stropem z 1965 roku. Fasada zachodnia, z trójkątną ścianą szczytową, jest flankowana przez dwie, nie ukończone wieże o późnogotyckim kształcie. Wnętrze posiada wyposażenie w stylu barokowym z 2. połowy XVIII wieku, ołtarz główny z obrazem patronki kościoła, tabernakulum i rzeźby ewangelistów. Późnobarokowe i rokokowe ołtarze boczne i ambona, w sklepieniu kruchty malowidła ścienne. W zachodniej kruchcie płaskorzeźba Chrystus w Ogrójcu, a w ołtarzu Wszystkich Świętych późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzeciej z XV w. Na zewnętrznym murze szereg renesansowych epitafiów.
W latach 1766–1781 był kantorem kościoła i rektorem szkoły parafialnej był niemiecki kompozytor Wilhelm Adolph" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Jestem Górzanką z urodzenia i dobrze znam ten kościół był jest i będzie zawsze piękny i dziękuje
OdpowiedzUsuń