Translate

2 sierpnia 2019

Czas na Czechy! - miniporadnik turystyczny (wybór przygranicznych atrakcji u naszych sąsiadów)

Czechy to jedna z ważniejszych destynacji turystycznych w Europie. Ten niewielki kraj bez dostępu do morza cieszy wieloma innymi atrakcjami: naturalnymi i kulturalnymi. Bogata historia oraz dziedzictwo przyciągają zwiedzających. Już na pograniczu można znaleźć prawdziwe perły i miejsca o niezwykle ciekawych kontekstach. 


Czechy to nie tylko wielkie, wspaniałe miasta z Pragą na czele. W wielu miejscach znajdziemy zachwycające widoki, a także poczujemy kontakt z interesującą historią. Zapraszam na spotkanie ze skalnymi labiryntami, które zachwyciły Goethego, z miasteczkiem, gdzie urodził się twórca słowa „robot”. A także na wieże widokowe z cudownymi panoramami, w miejsca związane  wielką poezją i muzyką. Tam, gdzie znajduje się niezwykła kopia Całunu Turyńskiego, gdzie żył smok i gdzie spadł meteoryt. 

Z okazji publikacji już ponad 100 postów oznaczonych tagiem #Czechy na Welthellsicht – mały przegląd. Atrakcje naszych sąsiadów blisko granicy. Miejsca cenne przyrodniczo i architektonicznie, skarby kultury, budowle i miejsca związane z wydarzeniami historycznymi i ciekawymi dziejami oraz osobami, a także urokliwe lokalizacje, które warto poznać. Subiektywny wybór. Będą góry, zamki i nie tylko! 


widok z wieży na granicznej górze Ruprechtický Špičák



urokliwa osada Janovičky (część wsi Heřmánkovice)


Na szczytach i w skalnych labiryntach 
Krajobraz Czech to m.in. góry. Granica polsko-czeska biegnie właśnie wierzchołkami i dolinami sudeckich pasm. Atrakcji tam nie brakuje! Jednym z popularniejszych miejsc tego typu jest oczywiście Śnieżka. Góra ta oddziela polski Śląsk od Czech. Dla naszych sąsiadów jest najwyższym szczytem ich kraju, dlatego znajduje się w zestawieniu Korony Europy (jako 27. pod względem wysokości szczyt). Karkonosze to również źródła Łaby i początek historii turystyki górskiej. 



Śnieżka to najwyższy szczyt Czech

Na tym jednak nie kończą się atrakcje górskie. Czeskie góry najeżone są wieżami i punktami widokowymi. Dzięki nim możemy podziwiać wspaniałe panoramy. Niektóre wieże, jak te na górach Borůvková czy Ruprechtický Špičák znajdują się przy samej granicy - widać z nich zatem i Polskę, i Czechy. Jest też wiele innych podobnych atrakcji, które kuszą. Najnowszą modą jest stawianie potężnych konstrukcji, które służą za punkty widokowe i trasy spacerowe. Takimi ciekawostkami są np. Ścieżka w koronach drzew Karkonoszy w Janskich Łaźniach czy Ścieżka w chmurach - Dolni Morava



Ścieżka w koronach drzew Karkonoszy w Janskich Łaźniach



Borůvková



Rozhledna na vrchu Čáp



Ścieżka w koronach drzew Karkonoszy w Janskich Łaźniach


Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku - zimą 



Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku - latem



Rozhledna na Signálu



Rozhledna na vrchu Čáp

Dodatkowo skarbem Czech są też "skalne miasta". Słynny jest kompleks Adršpašsko-teplické skály, część większego sudeckiego masywu. W pobliżu, oprócz dwóch parków z trasami po Adrspachu i Teplicach, są też takie perły, jak Ostaš czy Broumovské stěny. Skalne labirynty były zwiedzane już w XVIII wieku. Przyciągały koronowane głowy oraz sławnych artystów. Zwiedzał je m,.in. Goethe. Już na początku XIX wieku zaczęły powstawać grafiki i prace plastyczne ukazujące uroki tych miejsc. Szybko rozwinął się tam profesjonalny ruch turystyczny. Dziś w okolice Adrspachu jeździ nawet transgraniczny pociąg na trasie Wrocław – Wałbrzych – Mezimesti



Skalní Divadlo. Broumowskie Ściany



Ostaš 



Ostaš 



Teplické skály



Teplické skály



Adršpach



Adršpach



Adršpach



Božanovský Špičák



Kamenná brána w masywie Velké kupy



Skály
Bogactwo zamków 
Blisko granicy znajdują się też niezwykłe zamki i rezydencje. Czeskie zabytki tego typu słyną na całym świecie i niejednokrotnie były wykorzystywane w wielkich produkcjach filmowych. Czeskie zamki zachwycają wyglądem, wyposażeniem i często utrzymaniem. To skarby kultury chronione przez państwo, ale nie zawsze publiczna własność. Udostępniane są turystom, zwykle nawet, jeżeli są prywatne. Nawet blisko granicy można zwiedzić prawdziwe perełki, jak: Nachod, Frýdlant, Nové Město nad Metují, Opočno, Jánský vrch. Ich atutami są nie tylko piękna architektura, czy też interesujące eksponaty. Związane one były z ciekawymi rodami i osobami. Jánský vrch był początkowo zamkiem piastowskim, później przez wieki służył biskupom wrocławskim. Tworzyli w nim tacy artyści, jak śląski poeta Joseph von Eichendorff, ale i kompozytor czasów Mozarta i Haydna - Karl Ditters von Dittersdorf. Niektóre źródła podają, że za czasów biskupa Jana V Thurzo, który przebudował rezydencję, miał tam też gościć Mikołaj Kopernik, kanonik kapituły wrocławskiej. Z kolei Opočno – zamek z pięknym arkadowym dziedzińcem, związany był z rodziną Colloredo. Syn właściciela tej rezydencji, znany biskup Hieronymus von Colloredo, był szefem Mozarta! 


Opočno 



Nové Město nad Metují



Náchod



Náchod



Nové Město nad Metují



Nové Město nad Metují



Opočno 



Opočno 



Náchod



Jánský vrch
Niezwykłe kościoły 
W tej kategorii na uwagę zasługuje kilka obiektów. Choćby klasztor w Broumovie. To niezwykłe dzieło baroku – bogaty, potężny obiekt. Oprócz licznych dzieł sztuki zaskakuje też odnaleziona stosunkowo niedawno ciekawostka. Przez wieki w specjalnym relikwiarzu ukryta była barokowa kopia Całunu Turyńskiego. Dziś ta tkanina stanowi jedną z atrakcji na ekspozycji w klasztorze. Wnętrza zespołu wypełnia też muzeum i galerie. 




klasztor w Broumovie i kopia Całunu 

Dvůr Králové nad Labem to kolejna mała miejscowość z świątynią, w której zetkniemy się z wielką historią. Chodzi o Rukopis královédvorský. Kostel svatého Jana Křtitele to obiekt sakralny, w którym 16 września 1817  roku czeski badacz i pisarz miał znaleźć wspomniane bezcenne dzieło dawnej literatury czeskiej. To sensacyjne odkrycie, ważne dla tożsamości Czechów, stało się potem zarzewiem batalii specjalistów, tzw. Spor o Rukopisy. Odkrywcy zostali posądzeni o stworzenie sfabrykowanych rękopisów. Znalezisko zostało uznane za mistyfikację i element fałszerstwa. Niemej niepozorna miejscowość zapisała się w historii. 



Dvůr Králové nad Labem, w centrum wspomniany kościół

Na pograniczu znajduje się wiele innych ciekawych zabytków sakralnych: pięknych słupów maryjnych, krzyży, pomników Nepomucena, kalwarii czy kaplic oraz kościołów. Choćby we wspomnianym już Broumovie skarbem jest też unikatowy, wiekowy kościół drewniany – potocznie zwany „Pod lipami“. Uznaje się go za jeden z najstarszych drewnianych budynków w całych Czechach. 



drewniany kościółek w Broumovie 

Artyści i ich twórczość 
O aktywności  Eichendorffa czy Dittersdorfa oraz obecności Goethego na pograniczu już wspomniałem. Warto też dodać, że na ślady ciekawych artystów natkniemy się w wielu innych miejscach. Czesi stawiają sławom pomniki, nazywają na ich cześć ulice. 


pomnik Goethego w skalnym labiryncie Adršpachu

Na przykład w pobliżu malowniczego jeziora Rozkoš pisarka realistyczna z XIX wieku, Božena Němcová, ulokowała miejsce akcji swojej kultowej powieści „Babička“. Ratibořice, część miejscowości Česká Skalice, zapisały się dzięki temu w historii kultury. Nie bez powodu pisarka ma w tym mieście swoją ulicę, muzeum i pomnik. Warto dodać, że powieść była tłumaczona na wiele języków, doczekała się adaptacji filmowych i teatralnych. Jej akcja związana jest nie tylko z okolicami Nachodu, ale i z Kłodzkiem czy Nysą. Dodatkowo pojawiają się nawiązania do powstania kościuszkowskiego w Polsce. 


jezioro Rozkoš

Niedaleko leży miasteczko Hronov. Przyszli tam na świat bracia Josef Čapek i  Karel Čapek. Ten ostatni był autorem sztuki z gatunku SF z 1920 roku pod tytułem „R.U.R.“. Jej fabuła opowiada o fikcyjnych wydarzeniach związanych z futurystyczną fabryką sztucznych ludzi, których określa się mianem roboti (tytuł to skrót od Rossumovi Univerzální Roboti ). To czeskie wyrażenie, wynalezione przez brata autora, Josefa Čapeka, stało się bodaj najpopularniejszym na świecie słowem z języka naszych sąsiadów. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że nazwa urządzenia, które - dziś już wcale nie fikcyjnie - zmienia świat, jest związana z Czechami, którzy na świat przyszli w sudeckim miasteczku. 


atrakcje Hronova 

Ponadto warto wspomnieć, że w sąsiednich Teplicach nad Metují przyszedł na świat ważny śpiewak operowy. Josef Tichatschek był pierwszym tenorem wagnerowskim. Z kolei z miejscowością Nové Město nad Metují związana była rodzina Smetana. Nie bez powodu tuż przy wspomnianym już wyżej zamku znajduje się pomnik Bedřicha Smetany, wielkiego mistrza romantycznej muzyki, twórcy choćby nieśmiertelnej „Wełtawy“. 


pomnik Tichatschka w Teplicach nad Metują 


pomnik Smetany w Nowym Mieście nad Metują 


Z pograniczem związany był też zawodowo barokowy wybitny rzeźbiarz Matthias Braun, twórca posągów zdobiących Pragę, ale i Kuks czy inne miejscowości w pobliżu polskiej granicy. Wspomniany Kuks był zresztą uzdrowiskiem, w którym kurowali się też wielcy twórcy, m.in. śląski poeta Johann Christian Günther. Natomiast biografia założyciela kurortu, Františka Antonína Šporka, wiąże się z Janem Sebastianem Bachem, którego magnat znał osobiście. Dzieła kompozytora były wykonywane w rezydencjach  Šporka.



kolekcja barokowych rzeźb w Kuksie 
 

Dotyk historii 
Takich kontekstów jest znacznie więcej. Dodam jeszcze kilka ciekawych. Przykładowo, zostając w Kuksie, możemy nie tylko obcować z wielką sztuką, ale i nauką. W barokowym zespole, perle architektury, możemy odwiedzić muzeum farmacji. To wyjątkowa Barokní Lékárna u granátového jablka – druga najstarsza zachowana historyczna apteka w Czechach. Wnętrza tego niezwykłego muzeum to zachowane, oryginalne barokowe zbiory. 


apteka w Kuksie 

W pobliżu znajduje się Trutnov, miasto pomiędzy Karkonoszami a kompleksem Adršpašsko-teplické skály. Było to miasto smoka i nawiązania do legendarnego gada znajdziemy tu na każdym kroku. 


smok z Trutnova

Wróćmy na koniec w okolice Broumova, gdzie w lipcu 1847 roku spadł słynny meteoryt. Dziś w miejscu upadku jednego z odłamków o wydarzeniu przypomina niewielki obelisk. Gość z kosmosu był obiektem badań, a jego odłamki zdobią kolekcje w placówkach naukowych na całym świecie, w tym we Wrocławiu.


obelisk upamiętniający upadek meteorytu koło Broumova w XIX wieku  

To zaledwie wycinek ciekawej historii pogranicza po czeskiej stronie. Warto zwiedzić ten region i poznać jego magię i urok. Mam nadzieję, że moje posty do tego zachęcą. 


szopka świąteczna na rynku w Nowym Mieście nad Metują 

 
galerie i wpisy dotyczące wspomnianych lokalizacji (miast i zabytków) również w innych postach na blogu, patrz: chmura tagów Silva Rerum (prawy panel boczny - w przypadku urządzeń mobilnych należy przełączyć na "wersję na komputer"). W postach na blogu również artykuły na temat Bacha, Goethego, Eichendorffa, Tichatschka, Smetany, Kopernika czy Günthera. A także o upadku meteorytu w Sudetach i inne ciekawostki - patrz: Moja Biblioteczka
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz