Translate

5 października 2020

Słonecznik i panoramy (Początek jesieni w Karkonoszach, cz. II) (GALERIA)


"Karkonosze do 1946 Góry Olbrzymie, również Karkonosze, cz. Krkonoše, śl.-niem. Riesageberge, niem. Riesengebirge, ang. Giant Mountains) – najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie)" (wikipedia)

Karkonosze na blogu (polskie i czeskie, w tym w sztuce): TUTAJ




mapa/lokalizacja:
mapy.cz:






"Słonecznik (niem. Mittagstein) – formacja skalna w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, na zachód od Kotła Wielkiego Stawu, na północnym zboczu Smogorni, na terenie Gminy Podgórzyn. Słonecznik wziął swoją nazwę stąd, że dla mieszkańców Podgórzyna, Przesieki i Borowic słońce nad skałą wskazywało południe – nazwa niemiecka Mittagstein, czyli Kamień południa (południowy); nazwa czeska Polední kámen" (Wikipedia)

polecam również:
na zdjęciach: droga na Słonecznik z Pielgrzymów, panoramy, Grupa skalna Słonecznik (1423 m n.p.m.), ławka z okazji jubileuszu 25-lecia wrocławskiego oddziału RGV (Towarzystwo Karkonoskie - niem. Riesengebirgsverein) (nazwisko długoletniego prezesa - prof. Wilhelma Körbera)


w pozostałych częściach cyklu: Polana i Pielgrzymy, krawędź  Kotłów Wielkiego i Małego Stawu, Śnieżka, nocą w Domu Śląskim


galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu)


tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :). 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 4000 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz