Translate

25 października 2020

Ruiny z widokiem: Waligóra (GALERIA)


Pozostałości obiektów związanych z księżną Daisy. Widoki z tego miejsca nadal cieszą wędrowców!

Kiedyś wypoczywali tam goście Państwa z zamku Książ. Dziś po pałacyku i zabudowaniach gospodarczych zostało zaledwie gruzowisko na zboczach Waligóry... 






"Waligóra niem. Heidelberg, (933,88 lub 936 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych; leżący, odpowiednio, w ich północnej i środkowej części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Najlepiej widoczne z okolicy schroniska Andrzejówka zbocze północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu. Szczyt stał się celem wycieczek już w XIX w., gdy był odsłonięty i stanowił dobry punkt widokowy. Waligóra należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich" (wikipedia)




na szlaku m.in. ruiny zabudowań gospodarczych w pobliżu nieistniejącego pałacyku myśliwskiego Hochbergów (Jagdschloß des Fürsten von Pless) - przy dobrej pogodzie dokonały punkt widokowy. 

mapa/lokalizacja
trasa z PTTK Andrzejówka przez Przełęcz pod Waligórą


(do Andrzejówki możliwy dojazd komunikacją zbiorową z Wałbrzycha)






polecam również: 





niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz