Translate

27 października 2020

Paganini i Dolny Śląsk! – koncert, tajniki gry i biografia (ciekawostki)

W latach 1829 – 1830 nastąpiło niezwykle silne i wielowątkowe powiązanie słynnego wirtuoza z Dolnym Śląskiem i Ślązakami. Paganini nie tylko wystąpił na koncercie we Wrocławiu, ale i przedyktował autoryzowany życiorys swojemu pierwszemu biografowi – absolwentowi Uniwersytetu Wrocławskiego, a także doczekał się cenionej i tłumaczonej publikacji krytycznej dotyczącej jego niezwykłego stylu gry. Autorem tej pracy był kapelmistrz pochodzący z Milicza! 



Jego grą zachwycali się słuchacze i inni muzycy, nawet pianiści, w tym Chopin. Ślązacy bardzo mocno wpisali się w kreację i utrwalenie sławy Paganiniego. 

Był skrzypkiem i gitarzystą. Jego umiejętności gry na tych instrumentach powszechnie budziły podziw, a nawet lęk i oskarżenia o kontakty z diabłem! Kaprysy Paganiniego wpłynęły na repertuar skrzypków oraz stały się nieśmiertelnym źródłem inspiracji dla innych muzyków. Paganiniego otaczała atmosfera niezwykłości i skandalu. Do dziś wiele aspektów jego życia i umiejętności wzbudza dyskusje i rozmaite domniemania. 


Brahms - Variations on a Theme by Paganini Op.35 (YouTube) - Brahms koncertował we Wrocławiu i został doktorem honorowym Uniwersytetu Wrocławskiego 



Liszt: Grandes Etudes de Paganini, S.141 - No.6 In A Minor (YouTube) - Liszt koncertował we Wrocławiu, Lwówku i innych miastach Śląska, z Lubawki pochodził jego ostatni wielki uczeń 


Chopin - Variations in A major "Souvenir de Paganini" (YouTube) - Chopin koncertował we Wrocławiu i w Dusznikach-Zdroju 


Paganini - Caprice No.24 (YouTude)

Niccolò Paganini urodził się 27 października 1782 roku w Genui. Zmarł schorowany i potępiony 27 maja 1840 roku w Nicei. Od stycznia 1829 do lutego 1831 występował w kilkudziesięciu miastach Niemiec i dzisiejszej Polski, w tym w Warszawie i następnie we Wrocławiu


Paganini, wolne media, wikimedia.org 

W stolicy Dolnego Śląska mistrz smyczka zaprezentował się widowni 25 i 28 lipca 1829 roku w reprezentacyjnej Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej samej, w której niespełna rok później odbyła się wrocławska premiera Pasji ws św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha (na ten temat TUTAJ). Zagrał też dwa koncerty w teatrze miejskim. W czasie pobytu w stolicy Śląska mieszkał w hotelu Zu den drei Bergen. W czasie pobytu we Wrocławiu XIX-wieczny celebryta napisał wiele listów, które ciekawią nie tylko jego biografów, muzykologów, ale i badaczy epoki. 
Warto dodać, że we Wrocławiu w XXI wieku odbył się koncert-rekonstrukcja występu Paganiniego z repertuarem, który zagrał słynny skrzypek. Stolica Dolnego Śląska gościła również Międzynarodowy Festiwal Paganini 2003.


Aula Leopoldina 

W czasie wizyty na Dolnym Śląsku mistrz spotykał się z wieloma osobami. Jednym z wyróżnionych spotkaniem z Paganinim był Lorenz Künzel, lutnik, który mieszkał we Wrocławiu. Wspomina o tym jego biogram w "Schlesisches Tonkünstler-Lexikon". 


"Schlesisches Tonkünstler-Lexikon"

O koncertach we Wrocławiu wspomina pierwszy biograf kompozytora i wirtuoza. W „Paganini's leben und treiben als künstler und als mensch” znajdziemy rozdział poświęcony Wrocławiowi. Autorem tej publikacji był Julius Maximilian Schottky. Urodził się on 13 kwietnia 1797 roku niedaleko Opola. Był studentem Uniwersytetu Wrocławskiego i badaczem literatury. Późniejsi autorzy książek o Paganinim często powołują się na dzieło śląskiego biografa wydane w 1830 roku (ukończona w kwietniu 1830).  Jest to potężna – ponad 400 stron – kompilacja rozmów, recenzji i wspomnień. 



 „Paganini's leben und treiben als künstler und als mensch” (Google Books)


Ta biografia Paganiniego wspomina też nazwisko kolejnego bohatera tego wpisu. Na trasie tournée wirtuoza znalazł się też Frankfurt. W rozdziale „Paganinis Kunstreise durch Deutschland” w dziele Schottky'ego Frankfurt jest umieszczony po Wrocławiu. Tam skrzypek zagrał kilka koncertów w sierpniu i wrześniu. Przysłuchiwał im się Carl Wilhelm Ferdinand Guhr. Od 1821 roku był on w Frankfurcie nad Menem kapelmistrzem orkiestry teatralnej. Guhr pochodził z Dolnego Śląska. Urodził się  27 października 1787 roku w Miliczu, gdzie jego ojciec był kantorem przy ewangelickim Kościele Łaski. To właśnie  Guhr jest Dolnoślązakiem, o którym  Schottky wspomina w biografii Paganiniego. Miliczanin zapisał się w historii jako autor publikacji muzykologicznej „Ueber Paganinis' Kunst die Violine zu spielen: ein Anhang zu jeder bis jetzt erschienenen Violinschule nebst einer Abhandlung über das Flageoletspiel in einfachen und Doppeltönen....”. Opisał w niej tajniki gry Paganiniego. Książka ta, wydana w listopadzie 1829 roku została przetłumaczona na inne języki (np. na angielski jako "Paganini's art of playing the violin: with a treatise on single and double harmonic notes"). 



Ueber Paganinis' Kunst die Violine zu spielen" (Google Books) 


W maju 1830 roku wydana została kolejna biografia Paganiniego. „Leben, Charakter und Kunst des Ritters Nicolo Paganini: Eine Skizze” napisał Friedrich Karl Julius Schütz, historyk z Lipska


polecam również ciekawostki o innych kompozytorach i muzykach: #muzyka


****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz