Translate

10 maja 2022

Zamek Czocha - czyli "polski Hogwart". Perła województwa dolnośląskiego na Łużycach Górnych (GALERIA)


Zamek, który fascynuje. Ma nie tylko ciekawy wystrój, ale też wiążą się z nim legendy i tajemnice historyczne. Nie bez powodu stanowi gotową scenerię do filmów oraz wabi poszukiwaczy przygód i fantazji! Romantyczne są również okolice pięknej budowli ulokowanej nad jeziorem, w pobliżu zapory! 

Historycznie zamek leży na terenach Górnych Łużyc, jednak już od średniowiecza związany był z władcami Śląska. Jest jedną z najciekawszych atrakcji południa współczesnego Dolnego Śląska. Pod względem geograficznym położony jest na Pogórzu Izerskim











"Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Kupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów i serialów" (wikipedia)













obiekt udostępniony zwiedzającym (poza zwiedzaniem możliwe jest nocowanie w części hotelowej)

oficjalna strona:


na zdjęciach:
wnętrza z wyposażeniem, m.in. biblioteka, zbrojownia, Sala Rycerska, Sala Marmurowa, Komnata Sypialna z słynnym łożem z baldachimem i... legendarną zapadnią, skarbiec, Sala Portretowa, łazienka 















lokalizacja/mapa:


polecam również:

(posty z relacjami i historiami z innych zamków w Polsce i nie tylko) 









a w okolicy:













niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz