Translate

30 maja 2022

Pierwszy sudecki pejzażysta! Reinhardt – z Bawarii do Jeleniej Góry z miłości do śląskich gór! (galeria + ciekawostki)

Sudety inspirowały od wieków nie tylko do wędrówek, pionierskiego rozwoju turystyki, ale i do snucia niesamowitych opowieści, które chłonęły wszystkie gatunki literatury od poezji po teatr. Widoki szczytów, dolin, zamków, wsi i miasteczek fascynowały artystów plastyków. Przez dziesięciolecia kolejne pokolenia twórczych i odkrywczych talentów kreowały niepowtarzalną markę Sudetów. Jednym z pionierów tej dziedziny był  Reinhardt, malarz z Bawarii, który zakochał się w okolicach Jeleniej Góry! 



Artysta ten stworzył całą serię dzieł związanych z Sudetami. Jego prace zdobiły królewskie i arystokratyczne rezydencje. Do dziś znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Karkonoskiego twórcę odwiedził słynny podróżnik i polityk, Adams – późniejszy prezydent USA. 


Ponad 300 km w linii prostej dzieli rodzinną miejscowość malarza i Jelenią Górę, gdzie się osiedlił i założył rodzinę. Sebastian Carl Christoph Reinhardt urodził się 13 grudnia 1738 roku w Ortenburgu w Dolnej Bawarii. Zmarł 30 maja 1827 roku w Jeleniej Górze, gdzie został pochowany na cmentarzu ewangelickim (jego grób się nie zachował). Był niemieckim malarzem, specjalizującym się w pejzażach, szczególnie górskich. Był pionierem malarstwa sudeckiego, który poprzedził takich twórców, jak Caspar David Friedrich czy późniejszych pejzażystów związanych z Karpaczem i Szklarską Porębą.  



biografia malarza w "Teutsches Künstlerlexikon", Google Books



biografia malarza w "Neues allgemeines Künstler-Lexicon", Google Books 


Reinhardt był synem pastora. Zdobył dobre artystyczne wykształcenie. W 1788 roku został członkiem Königlich-Preussische Akademie der Künste und mechanischen Wissenschaften w Berlinie. Rok później osiedlił się w Jeleniej Górze. Na zlecenie królewskiej akademii wykonywał pejzaże Karkonoszy i okolic. Jego sudeckie portfolio obejmowało nawet kilkadziesiąt prac! 
Wiele z jego obrazów przerobiono na miedzioryty, dzięki czemu zdobyły popularność. Jego prace znajdowały się w kolekcji królewskiej rodziny pruskiej oraz książańskiej Hochbergów. Żoną malarza była jeleniogórzanka. 







grafiki według prac malarza, wybrane dzieła, domena publiczna, za: SBC 
zobaczyć można: m.in. Góry Sokole, Śnieżkę, zamek Chojnik, okolice Cieplic 


W 1800 roku  Reinhardt spotkał się z podróżującym po Śląsku amerykańskim politykiem. John Q. Adams, syn wówczas urzędującego prezydenta USA i późniejszy szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, opisał odwiedziny u malarza w jednym z swoich listów (z 9 sierpnia 1800 roku z Jeleniej Góry). 


list Adamsa o spotkaniu z malarzem, ""Letters on Silesia: Written During a Tour Through that Country" Google Books 


Kolekcja obrazów i grafik  Reinhardta znajduje się m.in. w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze



artykuł (fragment listu) "Maler Reinhardt zu Hirschberg" na łamach "Schlesische Provinzialblatter" z 1794 roku (Google Books) 

Post powstał w 2022 roku z okazji 195. rocznicy śmierci malarza. 

Polecam również posty:

#JeleniaGóra,    #malarstwo

szczególnie:

Śnieżny krajobraz – dzieła sztuki z dolnośląskich muzeów i wystaw (Wrocław, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Bukowiec, Goerlitz)

Karkonoska inspiracja w Schlesisches Museum zu Görlitz (GALERIA)

Muzeum Karkonoskie: Zauroczeni Karkonoszami (GALERIA)

Geniusz i Karkonosze (Carus w Sudetach) (GALERIA + ciekawostki)

Avenarius, czyli rajski artysta – kolega Hauptmanna, krewny Wagnera (ślady: Gryfów Śląski, Jagniątków, Sokołowsko)

Wielbiciel gór, romantyk, mistrz pejzażu z tajemniczym wędrowcem (Z Casparem Davidem Friedrichem w Karkonoszach i Saskiej Szwajcarii)


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz