Translate

6 maja 2022

Ołtarz we wrocławskiej katedrze, zamek w Otmuchowie i... Papieska Gwardia Szwajcarska, czyli jak biskup Jerin połączył Rzym z Wrocławiem

Papieska Gwardia Szwajcarska jest jedną z najstarszych jednostek wojskowych działających nieprzerwanie. Każdy kojarzy słynne galowe umundurowanie watykańskich Szwajcarów, wzorowane na renesansowych strojach wojskowych. Gwardia zasłynęła obroną papieża w 1527 roku. Niespełna pół wieku później ich kapelanem został Andreas von Jerin, który szybko piął się po szczeblach kościelnej kariery, aż został biskupem-księciem Wrocławia! Duchowy przewodnik gwardzistów papieskich stał się uznanym mecenasem sztuki na Śląsku. Jego aktywność na tym polu podziwiać można we Wrocławiu, w Otmuchowie czy w Nysie! 



Papieska Gwardia Szwajcarska to słynna jednostka straży w Stolicy Apostolskiej, której zadaniem jest ochrona papieża i pałacu watykańskiego. Kościelni mundurowi pełnią swoją rolę od 1506 roku. Ich najsłynniejszym wyczynem była obrona papieża w czasie tzw. Sacco di Roma, 6 maja 1527 roku, kiedy Rzym został najechany i rozgrabiony przez najemników cesarza Karola V. W rocznicę tego wydarzenia gwardziści obchodzą swoje święto. Gwardziści papiescy są zawsze Szwajcarami, kawalerami, katolikami i ubierają się w malownicze stroje, strzegąc papieża z halabardami (to oczywiście galowa część straży). 


Gwardia szwajcarska, wolne media, wikimedia.org 


W stuleciu, w którym gwardia powstała i wsławiła się największym bohaterstwem, jej duchownym został ksiądz związany później bardzo mocno z Dolnym Śląskiem! Był nim Andreas von Jerin.


biskup Andreas von Jerin, wolne media, wikimedia.org 


biografia biskupa z wzmianką o jego związkach z Gwardią Szwajcarską (Schweitzer Garde), XIX wiek,  „Dokumentirte geschichte des bisthums und hochstistes Breslau”


Urodził się około 1540 roku. Nie był Ślązakiem. Przyjął święcenia kapłańskie w bazylice św. Piotra i został kaznodzieją Gwardii Szwajcarskiej (wspominają o tym takie publikacje, jak: „Geschichte des Collegium Germanicum Hungaricum in Rom”, „Dokumentirte geschichte des bisthums und hochstistes Breslau”).  Jerin uzyskał doktorat teologiczny na Uniwersytecie Bolońskim i został kanonikiem w katedrze wrocławskiej. Wkrótce został kaznodzieją katedralnym i wreszcie wrocławskim biskupem-księciem (w latach 1585 - 1596), który doczekał się nobilitacji. Jako biskup zapisał się działaniami kontrreformacyjnymi w czasach początku rozwoju luteranizmu na Śląsku, a także mecenasem artystycznym. Jego zasługą jest m.in. przebudowa starego zamku w Otmuchowie na rezydencję biskupią w stylu renesansowym, który oglądał będąc na południu. 


ołtarz Jerina w katedrze wrocławskiej 


widok na zamek w Otmuchowie, wolne media, wikimedia.org 

Biskup Jerin wpłynął na rozwój artystyczny i architektoniczny m.in. Wrocławia, Nysy czy Paczkowa. Zawdzięcza mu się fundację ołtarza głównego katedry wrocławskiej. Chodzi o słynny srebrny ołtarz renesansowy z 1691 roku, który wykonali złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger. Po rekonstrukcji i wystawie w muzeum, 20 grudnia 2019 srebrny ołtarz biskupa Jerina powrócił do wrocławskiej katedry. Biskup Jerin zmarł 5 listopada 1596 roku w Nysie (historyczny Dolny Śląsk). 



Polecam również:
>>> Rzymskie echa na Dolnym Śląsku – architektoniczne i artystyczne inspiracje (GALERIA i ciekawostki!)

o innym ciekawym wrocławskim biskupie:

>> Biskup buntownik, mecenas artystów - Heinrich Förster (od proboszcza w Kamiennej Górze przez asystenta tronu papieskiego po śmierć w dawnym piastowskim zamku)


posty oznaczone tagami:
#ciekawostka,    #Wrocław 

a także relacje:

>>> Wrocławska archikatedra - kilka widoków (GALERIA)

>>> Zamek w Otmuchowie - wnętrza, ogrody i panoramy z wieży widokowej (GALERIA)


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz