Translate

24 października 2022

Zamek Cisy jesienią - średniowieczne ruiny w Książańskim Parku Krajobrazowym (GALERIA)


Być może trudno w to uwierzyć, ale te niesamowite wiekowe mury leżą 3 km w linii prostej do oblężonego wycieczkami Książa i mniej więcej 3 km od wałbrzyskich blokowisk na Podzamczu!

Pamiątka z czasów śląskich Piastów ukryta w lesie! Jedna z atrakcji Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jesienią jest tam podwójnie niesamowicie! Porośnięte bluszczem mury niesamowicie komponują się z barwnymi liśćmi jesiennych drzew. 






"Zamek Cisy (Cieszów, niem. Zeisburg; Cziskenberg, Zeisberg; Zeiskenschloss) – ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez księcia Bolka I Surowego lub jego syna Bernarda Statecznego. Zamek zbudowano w dolinie Czyżynki, w pobliżu Cieszowa (Fröhlichsdorf) w gminie Stare Bogaczowice (Altreichenau) w powiecie wałbrzyskim. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaku handlowego i w XIII wieku chronił wschodnią granicę księstwa jaworskiego [...]"





"[...] Zamek Cisy był jedną z warowni, które Bolko II zajął w 1355 r. w ramach szerszej akcji wobec zbuntowanych zamków w okolicach Wałbrzycha. Liczne wydawane tu dokumenty wskazują, że na zamku mieszkała Agnieszka Habsburżanka, wdowa po Bolku II Świdnickim. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., zamek spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę" (wikipeida) 





mapa/lokalizacja:




polecam również:


a także posty oznaczone tagami:
#zamek,    #ruina 


a w okolicy:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz