Translate

10 października 2022

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jesienią (GALERIA)


Skarbiec jesiennych klejnotów przyrody! 

Spacer po cudownym ogrodzie botanicznym we Wrocławiu. Wspaniałe chwile wśród późnych kwiatów, barwnych liści oraz dyniowych dekoracji! 








"Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego. Początkowo Ogród zajmował ok. 5 ha, a pierwszymi jego dyrektorami byli w latach 1811–1816 jego założyciele: systematyk, anatom i fizjolog roślin prof. Heinrich Friedrich Link i profesor historii naturalnej i rolnictwa F. Heyde. W latach 1852–1883, gdy jego dyrektorem był Johann Heinrich Robert Göppert, Ogród rozbudowano o działy dendrologiczny, paleontologiczny, grupy fizjonomiczne i geograficzne, poszerzono też dział roślin użytkowych [...]"








"[...] W 1945, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% – drzewostan Ogrodu. Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca) szklarniowych i gruntowych. Spośród rosnących na terenie Ogrodu drzew za pomniki przyrody uznano 27 z nich: dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany. Jednostką filialną wrocławskiego Ogrodu Botanicznego jest od 1988 roku ponad 70-hektarowe arboretum w Wojsławicach niedaleko Niemczy" (wikipedia) 








Październikowe, jesienne oblicze ogrodu w trakcie Festiwalu Dyni. Oprócz bogactwa gatunków drzew, traw czy kwiatów (w tym pięknych dalii i nasturcji), można było również podziwiać aranżacje wykonane z dyni (krasnale, postaci mityczne, w tym bóstwa z całego świata i Liczyrzepa, oraz postaci legendarne)










strona oficjalna 
(informacje o dostępności, aktualnościach i biletach) 
https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/












polecam również:

inne posty oznaczone tagiem:

a także posty oznaczone tagami:









ciekawostki przyrodnicze:








polecam także relacje z innych jednostek Uniwersytetu Wrocławskiego:


***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz