Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku i w Polsce.
Przepiękna budowla jest dumą i sławą kurortu w Sudetach. Ma ważne miejsce w historii Lądka, a także we współczesnym użyciu leczniczym - to serce uzdrowiska. Jest to połączenie basenu termalnego z pijalnią wód zdrojowych zamknięte w wysmakowanej architektoniczne bryle.
"Zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” – zakład przyrodoleczniczy w Lądku-Zdroju, wzniesiony w 1680, przebudowany w latach 1878–1880 w stylu neobarokowym; najokazalszy i najstarszy obiekt balneologiczny w uzdrowisku w Lądku-Zdroju. Wzorem dla budowniczych była łaźnia turecka w Budzie [...]"
"[...] Jednym z gości zakładu był król pruski Fryderyk II, który od 5 do 24 sierpnia 1765 roku leczył się tam, biorąc kąpiele w wodzie ze źródła. Poza nim w „Wojciechu” bywało wiele innych znanych osób, między innymi: książę Antoni Henryk Radziwiłł, prezydent USA John Quincy Adams, Oskar Kolberg, Iwan Turgieniew, Józef Cyrankiewicz Władysław Gomułka i Lech Wałęsa [...]"
"[...] Zakład to obiekt dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe. Ryzality są akcentowane frontonami, przerwanymi portykami wgłębnymi lub arkadowymi podcieniami. Wszystkie elewacje posiadają bogate podziały pilastrami. Wnętrze jest nakryte centralną kopułą, zwieńczoną wysoką latarnią z parami kolumn, które podtrzymują mniejszą kopułę z lukarnami" (wikipedia)
"Lądek-Zdrój (niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck, cz. Landek) – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich (pomiędzy pasmem Gór Złotych a Krowiarek), w dolinie rzeki Białej Lądeckiej" (wikipedia)
na zdjęciach:
Zdrój z zewnątrz, wnętrza: hall, pijalnia wód, detale, ornamenty, kopuła, tablice pamiątkowe
polecam również:
inne posty z tego miejsca:
a także posty oznaczone tagami:
Mapa/lokalizacja:
oficjalna strona:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz