Translate

13 października 2022

Stary cmentarz żydowski w Kamiennej Górze (GALERIA)


Spoczywają tam ludzie, którzy budowali w XIX wieku gospodarkę Kamiennej Góry, rodzice i dziadkowie wpływowych przedsiębiorców, artystów o znaczeniu ponadregionalnym. 

Zabytkowe groby Żydów, którzy zamieszkiwali dawne Landeshut - śląskie miasto w Sudetach. Po wielu zasłużonych rodzinach pozostały kamienne macewy z zatartymi nieco inskrypcjami: nazwiskami, datami, symbolami....






"Stary cmentarz żydowski w Kamiennej Górze (Alter Jüdischer Friedhof in Landeshut in Schlesien) – zabytkowa nekropolia żydowska położona przy ul. Katowickiej nieopodal cmentarza komunalnego. Cmentarz założony został w pierwszej połowie XIX wieku. Jest w kształcie prostokąta o powierzchni 450 m². Zachowały się liczne macewy z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim. Nowy cmentarz żydowski w Kamiennej Górze – powstał w 1881. Znajdował się przy obecnej ul. Księcia Bolka I" (wikipedia) 





Na nieczynnym cmentarzu znaleźć można groby przedstawicieli takich rodzin, jak: Buttermilch, Buky, Cohn, Lesser, Frankenstein (zasłużona rodzina kupiecka związana z manufakturą włókienniczą Caskel Frankenstein & Sohn oraz handlem tekstyliami, seniorem rodu był Caskel Lazarus Frankenstein - urodzony w 1767 roku, jego potomkiem był np. Sir Isidor George Henschel z Wrocławia, syn Henrietty Frankenstein, córki Josepha Frankensteina z Landeshut; baryton, śpiewak wagnerowski, przyjaciel Brahmsa, zasłużony dla życia muzycznego w USA i Anglii), Levy, Neumann, Rosenstein, Salisch, Schlesinger, Berliner (z tej rodziny pochodził Oswald Berliner urodzony w 1832 roku Landeshut - zmarł w 1900 roku Berlinie, jeden z najsłynniejszych przedsiębiorców browarniczych w Berlinie)






mapa/lokalizacja:

inne posty z tego miasta:





polecam również:






inne posty oznaczone tagiem:






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

1 komentarz:

  1. Nowszy cmentarz żydowski przy ul.Księcia Bolka I nie został zburzony przez Niemców. W latach 50 - tych były tu jeszcze dokonywane pochówki, a w latach 60 - tych był jeszcze w całkiem dobrym stanie. Wyburzony został w okresie prac związanych z budową obecnego zalewu.

    OdpowiedzUsuń