Translate

25 kwietnia 2023

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie (GALERIA)

 


Potężny i niezwykły kościół! Zaskakujące wnętrze - łączące historyczne dzieła sztuki z współczesną dekoracją. 

Jeden z najniezwyklejszych kościołów Dolnego Śląska. 









"Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie (do 1945 roku Najświętszej Maryi Panny, niem. Kirche der Heiligen Jungfrau Maria) – rzymskokatolicki kościół farny, dawniej ewangelicki, położony w Chojnowie. Jest średniowieczną gotycką budowlą typu bazylikowego. Jest to największy tego typu obiekt w mieście oraz powiecie legnickim. Do 1525 roku była to świątynia katolicka, która wraz z przejściem na luteranizm księcia legnickiego Fryderyka II przeszła w ręce protestantów [...]"










"[...] Po II wojnie światowej i przesiedleniu ludności zamieszkującej Dolny Śląsk, świątynia ponownie trafiła w ręce kościoła rzymskokatolickiego. Kościół rozpoczęto budować w XIV w. Ołtarz główny pochodzi z 1400, a dzwon z 1405. Kościół posiada chór kościelny wybudowany w 1413. W 1468 wybudowano sklepienia nawy środkowej, a kościół posiadał osiem ołtarzy. W latach 1969–1970 Piotr Wróblewski namalował w kościele drogę krzyżową, zawierającą poza wizerunkami autora, jego rodziny oraz mieszkańców Chojnowa również postaci historyczne. Z uwagi na wartość artystyczną, ale wbrew opinii władz kościelnych, malowidła zostały wpisane do rejestru zabytków" (wikipedia) 







szczególnie cenne zabytkowe elementy wyposażenia:
ołtarz zawierający scenę zmartwychwstania pędzla Georga Ostermeyera z 1670
barokowa chrzcielnica z 1660
barokowa ambona z 1671







oficjalna strona:








polecam również inne posty oznaczone tagiem: 




"Chojnów (hist.: Honowo, Haynow, niem. Haynau, pol. hist. Hajnów) – miasto i gmina w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. Chojnów uzyskał lokację miejską przed 1241 rokiem[2]. Pierwszy raz nazwany miastem (civitas) w 1272 roku" (wikipedia) 

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz