Translate

28 kwietnia 2023

Wirydarze Wrocławia – ogrody ukryte w sercu wiekowej architektury (GALERIA)

O tych trzech pięknych miejscach turyści często nie wiedzą lub zapominają o nich. Mijają obiekty, w których te zielone serca biją, ale tam nie zaglądają… A szkoda! Wirydarze w dawnych klasztorach we Wrocławiu to urokliwe zakątki stolicy Dolnego Śląska. W centrum miasta znajdują się oazy zieleni otoczone murami wiekowych gmachów. 


Oto mój przegląd ciekawych miejsc we Wrocławiu. Zapraszam na nieoczywiste poznawanie jednego z najbardziej turystycznych miast w Polsce. 

Nazwa wirydarz pochodzi z łaciny, oznacza viridarium – gaj, park. To w rzeczywistości kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz murów klasztornych. Takie miejsce bywa otoczone krużgankami. Na środku umieszczana była studnia albo fontanna. Warto dodać, że wirydarz był elementem architektury klasztornej, przewidzianym regułą wielu zakonów. Jego obecność miała ważne znaczenie, a samo miejsce było nieodłączną częścią założenia klasztornego. Wirydarz jest też nazywany rajskim dziedzińcem( łac. Paradisus). We Wrocławiu można zobaczyć trzy pięknie zachowane, utrzymane i dostępne wirydarze – wszystkie będące obecnie pod opieką instytucji (Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Architektury i Zakład Ossolińskich). 

Wirydarz zespołu pobernardyńskiego we Wrocławiu/ Muzeum Architektury 

"Zespół pobernardyński we Wrocławiu – zdesakralizowany zespół poklasztorny składający się z dawnego kościoła św. Bernardyna i klasztoru bernardynów, przy ul. Bernardyńskiej 5, na terenie dawnego Nowego Miasta, mieszczący obecnie Muzeum Architektury. Budowę zespołu klasztornego rozpoczęto w 1462 roku” (wikipedia) 

wirydarz dostępny w ramach zwiedzania muzeum








strona oficjalna: 
http://www.ma.wroc.pl/

mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/ALpsGFpVDc6VzDch6

więcej o tym miejscu: TUTAJ 

****


Wirydarz byłego zespołu klasztoru norbertanów / gmach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego (siedziba, mieszcząca Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego czy Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Jest to budowla poklasztorna, dawny Prämonstratenserkloster (klasztor premonstrantów - opactwo św. Wincentego było klasztorem norbertanów we Wrocławiu. Klasztor został w 1530 roku przeniesiony do dawnego klasztoru franciszkanów na Starym Mieście. 

Wirydarz jest częścią gmachu uniwersytetu. 








mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/Zo2oTpWXEyw6t8eX7

strona oficjalna:
http://wfil.uni.wroc.pl/

więcej o tym miejscu TUTAJ

****

Wirydarz klasztoru szpitalników z Czerwoną Gwiazdą/Ossolineum 

"Klasztor Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą – kompleks zabudowań dawnego klasztoru Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Szewskiej 36. Od 1811 gimnazjum katolickie, od 1945 Zakład Narodowy im. Ossolińskich" (wikipedia)

Wirydarz jest częścią Ossolineum dostępną publicznie w godzinach otwarcia zakładu (czytelnia, muzeum). 








mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/1HQ6ezzpbLRdEn2K7

oficjalna strona:
https://ossolineum.pl/

więcej o tym miejscu TUTAJ

******

polecam również inne posty oznaczone tagiem: 

#WROCŁAW 


***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz