Translate

11 kwietnia 2023

Most gotycki w Kłodzku (GALERIA)


Jeden z najciekawszych i najstarszych mostów na Dolnym Śląsku. Przypomina mniejszą wersję słynnego Mostu Karola w Pradze. 

Cenny zabytek Kłodzka związany z dawną infrastrukturą miasta. Dziś nadal służy jako przeprawa, zarazem będąc sztandarową atrakcją ziemi kłodzkiej. 







"Most gotycki na Młynówce (niem. Brücktorbrücke, Steinerne Brücke, cz. Kamenný most, Malý Karlův most) – zabytkowy kamienny most nad kanałem Młynówka, w Kłodzku, w województwie dolnośląskim. Most ma cechy budowli gotyckiej i łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc w przeszłości część jednej z głównych dróg komunikacyjnych w tej części miasta. Most jest zamknięty dla ruchu kołowego. Dokładna data ukończenia budowy kamiennego mostu nie jest znana, jego początki datują się na 2. połowę XIII wieku. Most zbudowano na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku. Prawdopodobnie na jego miejscu stał wcześniej drewniany most, służący do przejścia z linii murów miejskich, na zewnątrz miasta, który między 1376 a 1390 został zastąpiony mostem kamiennym łączącym miasto z przedmieściem [...]"






"[...] W przeszłości na końcach mostu stały bramy: górna i dolna. Most jest czteroprzęsłową konstrukcją łukową wymurowaną z piaskowcowych ciosanych klińców, ma długość 52,20 m i około 4 metrów szerokości, ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami, bogato zdobionymi rzeźbami świętych i krucyfiksami. Posiada dwa przyczółki i trzy filary. Zdobiące most barokowe figury postawiono w XVIII wieku, jedynie Pieta jest o wiek starsza. Rzeźby te (Św. Franciszek Ksawery, Ukrzyżowanie Chrystusa, Grupa Trójca Święta Koronująca Marię, Św. Wacław, św. Jan Nepomucen) ustawione na balustradach, ufundowali hojni właściciele majątków rycerskich i bogaci mieszczanie kłodzcy" (wikipedia) 







lokalizacja:

polecam również inne posty z tego miasta:







polecam również inne posty oznaczone tagmiem;
#most 

****

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz