Translate

8 kwietnia 2023

Wystawa jubileuszowa w Muzeum Miedzi w Legnicy (GALERIA)


Mnóstwo ciekawych i różnorodnych artefaktów związanych z działalnością kolekcjonerską i naukową muzeum w Legnicy. 

Wśród eksponatów znalazły się prawdziwe perełki, dzieła lokalnych mistrzów, rzemieślników, a także pamiątki związane z dziejami Legnicy, bogactwem kulturowym i naturalnym okolic i tożsamością tego śląskiego miasta. 







"60 LAT MUZEUM MIEDZI W LEGNICY"
wystawa czasowa
Muzeum Miedzi / Akademia Rycerska

listopad 2022-maj 2023







"W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów, ale faktyczna liczba przedmiotów jest dużo większa. Jubileuszowa wystawa to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum.
Wystawa „60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy” ukaże, jak różnorodne kolekcje znajdują się w zbiorach: od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność [...] Wśród prezentowanych przedmiotów zobaczymy m.in. obrazy przedwojennych legnickich malarzy, choćby Teodora Blätterbauera i Waltera Bayera, XVI-wieczną rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem z zalanego kościoła w podjaworskich Żarkach, a także płaskorzeźbę „Strącenie aniołów” odlaną z formy wykonanej przez Stanisława Wyspiańskiego [...]" 






"[...] Pokazana zostanie biżuteria, w tym broszki wykonane przez artystów złotników Józefa Fajngolda i Henryka Grunwalda, będą medale, numizmaty, np. złoty floren księcia Wacława I z legnickiej mennicy datowany na III ćw. XIV w. Ponadto zwiedzający zobaczą meble ze słynnego Domu Prijoma, mapy dawnej Legnicy, szkicownik z lat 40. XIX w. z motywami legnickimi, ale również pierwsze świadectwa polskiej obecności w Lignicy: biało-czerwoną opaskę urzędników miejskich i akt przyjazdu pierwszych jednostek administracji polskiej do miasta Lignicy w 1945 r., pojawią się też także ciekawostki jak np. przedwojenny dystrybutor paliwa [...]"






"[...] Zabytki Działu Archeologii reprezentowane będą przez obiekty datowane od okresu młodszej epoki kamienia po zabytki pochodzące z XVIII w. Będą to naczynia, narzędzia i broń pierwszych rolników, zrekonstruowany grób z czasów kultury unietyckiej, ale również liczne zabytki odkryte na terenie Zamku Piastowskiego w Legnicy. [...] Zaprezentowana zostanie m.in. unikatowa księga matrykularna Bractwa Najśw. Serca Pana Jezusa w Miedziance z 1725 r. i… katoda z trzymilionowej tony miedzi wyprodukowanej Hucie Miedzi „Legnica” w 2003 r." (za: Muzeum Miedzi w Legnicy) 







więcej o wystawie i muzeum: 









******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz