Translate

6 maja 2024

Muzeum Josepha Wittiga w Nowej Rudzie - Słupcu (GALERIA)


Muzeum upamiętnia niezwykłego teologa i miłośnika ziemi kłodzkiej. Kolekcja znajduje się w domu Wittiga. 

Na uboczu Nowej Rudy znajduje się miejsce przypominające o wybitnym mieszkańcu tego regionu. 





"Muzeum Josepha Wittiga – placówka otwarta 8 maja 1997 z inicjatywy Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej, w domu Wittiga w Dolinie Olch, poświęcone postaci i twórczości Josepha Wittiga, teologa, poety, piewcy ziemi kłodzkiej. W otwarciu uczestniczył m.in. ks. kardynał Henryk Gulbinowicz oraz rodzina Wittiga. Wittig położył kamień węgielny pod dom własnego projektu 19 czerwca 1926. W jednej z sal ekspozycyjnych prezentowana jest wystawa biograficzna pisarza. W innej, dawnym gabinecie, na podstawie zdjęć archiwalnych odtworzono dawne wnętrze, przypominające warunki, w jakich żył i mieszkał Joseph Wittig, nastrój i atmosferę pracy oraz wypoczynku [...]" 





"Oryginały dokumentów prezentowanych na wystawie znajdują się w zbiorach Archiwum Uniwersyteckiego we Wrocławiu. Pamiątki po Wittigu oraz część książek przekazane zostały na wystawę przez rodzinę pisarza zamieszkałą w Niemczech. Część z eksponatów prezentowanych w gabinecie pochodzi z dawnego wyposażenia domu" (za: wikipedia) 

"Joseph Wittig (ur. 22 stycznia 1879 w Słupcu Dolinie k. Nowej Rudy, zm. 22 sierpnia 1949 w Göhrde w Dolnej Saksonii) – niemiecki profesor teologii, filozof, ekskomunikowany ksiądz katolicki, poeta, kronikarz związany z ziemią kłodzką, o której pisał, że jest „krainą Pana Boga”. Jego dziadek był twórcą ruchomej szopki, która do dzisiaj jest atrakcją turystyczną Wambierzyc. W 1899 zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończył w 1902. W rodzinnym Słupcu i Nowym Gierałtowie przygotowywał się do doktoratu [...]" 






"W latach 1904–1905 studiował w rzymskim Pontificio Collegio Teutonico di Santa Maria in Campo Santo Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 1909 uzyskał habilitację, przedstawiając studium o Ambrozjastrze. W 1909 powrócił do pracy duszpasterskiej: najpierw krótko w Paczkowie, a potem we Wrocławiu w kościele NMP na Piasku. W 1909 przerwał pracę duszpasterską rozpoczynając karierę uniwersytecką. W latach 1917–1918 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wrocławskiego.  W 1922 ukazał się w czasopiśmie „Hochland” głośny artykuł pt. Zbawieni (niem. Die Erlösten) krytykujący oficjalną wykładnię kościelną grzechu i spowiedzi, który doprowadził ostatecznie do obłożenia pisarza w 1926 ekskomuniką [...]" 








"[...] Mimo ekskomuniki Wittig pozostał wciąż głęboko wierzącym katolikiem wiernym Kościołowi. W 1927 będąc zwolniony ze ślubów kapłańskich, wziął ślub z Bianką Geisler, córką burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej i zamieszkał z nią w wybudowanym przez siebie domu w Słupcu. Zajmował się również pisaniem kronik historycznych oraz publikowaniem w regionalnym kalendarzu „Guda Obend”. W 1946 zdjęta została ekskomunika. Po przyłączeniu Dolnego Śląska do Polski, 1 kwietnia 1946 pisarz został przymusowo i w pośpiechu wysiedlony z domu w Słupcu" (za: Wikipedia) 









mapa/lokalizacja:


polecam również inne posty z tego miasta:







polecam również:









polecam również inne posty oznaczone tagiem: 









niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz