Translate

6 maja 2024

Zespół wapienników w Złotym Stoku (GALERIA)


Zabytek techniki związany ze słynną Marianną Orańską, a także współcześnie ciekawy punkt widokowy w Sudetach. 

XIX-wieczne wapienniki są dziś atrakcją autystyczną górniczego miasta. 







"Złoty Stok (niem. Reichenstein, cz. Rychleby, łac. Reichensteinum) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, leżące na Dolnym Śląsku przy granicy z Czechami, w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoty Stok. Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym na obecnym terytorium Polski" (za: wikipedia) 

"Marianna Orańska, urodzona jako Wilhelmina Frederica Louisa Charlotte Marianne (ur. 9 maja 1810 w Berlinie, zm. 29 maja 1883 w Erbach w Nadrenii) – królewna niderlandzka z dynastii Oranje-Nassau. Właścicielka posiadłości w ziemi kłodzkiej (tzw. klucz stroński), budowniczka pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, wzniesionego według projektu Karla Schinkla. Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX wieku"







Zespół wapienników Marianny (niem. Herzogliche Kalkwerke). Zabytkowe piece zostały wyremontowane w ramach projektu „Śladami Marianny Orańskiej - zabytki kultury przemysłowej - ocalić od zapomnienia”. Obecnie są dostępne dla turystów i stanowią atrakcję - pomnik techniki, a także punkt widokowy. Kompleks pieców stanowi element transgranicznego Szlaku Królewny Marianny Orańskiej. 








mapa/lokalizacja: 






polecam również: 


 



niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz