Wybitny kompozytor i dyrygent pochodzący z uzdrowiska w Sudetach zapisał się w historii muzyki i kina!
Jego kompozycje i aranżacje można usłyszeć w hicie SF, a także na wielkich festiwalach.
Clytus Gottwald
urodzony 25 listopada 1925 w Ober Salzbrunn (dziś Szczawno-Zdrój) - zmarł 18 stycznia 2023 roku w Ditzingen - Hirschlanden.
Wybitny muzyk pochodzący z Dolnego Śląska, muzykolog, kierownik chóru, popularyzator muzyki chóralnej i kompozytor. Jego aranżacje oraz nagrania zdobyły światową sławę, także jako muzyka filmowa w wybitnych produkcjach kinowych!
W młodości uczył się w szkole w Strzegomiu. Jego ojciec - Robert Gottwald - był nauczycielem i prowadził szkołę w Szczawnie-Zdroju (urodzony w Szczawnie-Zdroju noblista literacki Gerhart Hauptmann wzorował na nim postać w swojej sztuce! W 1893 roku, jeszcze przed otrzymaniem nagrody Nobla, wydał on znakomity i popularny dramat “Hanneles Himmelfahrt”, którego bohaterem jest... nauczyciel Gottwald!).
Clytus Gottwald studiował m.in. pod kierunkiem Theodora W. Adorna (w 1965 roku nominowany do literackiej nagrody Nobla). Zainteresował się muzyką i w tym kierunku się kształcił. Po wojnie osiadł w Stuttgarcie, gdzie założył bardzo ważny zespół Schola Cantorum Stuttgart. To chór specjalizujący się w wykonywaniu twórczości współczesnych kompozytorów lub nowych opracowań dzieł.
Był znany przede wszystkim z doskonałych, cenionych aranżacji (transkrypcji) muzyki orkiestrowej na chór do tekstów klasyków poezji, w tym śląskiej. Jego utwory wykonywane są na całym świecie. Cenione są także nagrania różnych kompozycji pod jego batutą.
W gronie mistrzów, którzy przekonali się o talencie Gottwalda i możliwościach jego zespołu, był jeden z najważniejszych awangardzistów XX wieku, György Ligeti (28 maja 1923 - 12 czerwca 2006). Skomponował on m.in. “Lux Aeterna” na 16-osobowy chór mieszany. Dzieło z 1966 roku zostało prawykonane przez Schola Cantorum Stuttgart pod kierownictwem Gottwalda. Dwa lata później ten utwór, w oryginalnym nagraniu, został wykorzystany przez Kubricka w słynnym filmie „2001: Odyseja kosmiczna”!
Jednym z miniaturowych arcydzieł aranżerskich Clytusa Gottwalda jest pieśń "Im Abendrot" do słów Josepha von Eichendroffa - romantycznego geniusza śląskiego (zmarł w Nysie w 1857). Pieśń opowiada o życiu jako wędrówce górskiej zakończonej zachodem słońca – ŚMIERĆ (słowo śmierć - Tod kończy pieśń). Gottwald wykorzystał jako muzykę słynne Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera (znane jako ścieżka dźwiękowa w ekranizacji "Śmierci w Wenecji" Viscontiego). Mahler wykonał to dzieło osobiście podczas pobytu we Wrocławiu 20 grudnia 1905 roku. Wybitny kompozytor poprowadził Breslau Orchesterverein w gmachu Konzerthausu. Prapremiera arcydzieła odbyła się zaledwie rok wcześniej, 18 października 1904 w Kolonii.
Nadal kompozycje i aranżacje Gottwalda można usłyszeć w salach koncertowych całego świata. Choćby w programie koncertu w ramach 52. festiwalu Wratislavia Cantans znalazła się pieśń Gustava Mahlera “Die zwei blauen Augen” w opracowaniu kompozytora ze Szczawna. Pieśń “Im Abendrot” w jego autorskiej aranżacji wykonywana jest na rozmaitych festiwalach i podczas koncernów w salach w Europie (tylko w ostatnich miesiącach znalazła się w programie takich wydarzeń, jak: “Singers at Six: Mahler and Brahms” BBC Singers w Londynie, “Cinema Chorale“ Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie czy International Choral Festival w Taipei). Został też nagrany na płycie z 2019 roku “Ko Matsushita - Contemporary Choral Music”.
W 2007 roku ukazała się płyta "Choral Arrangements By Clytus Gottwald" nagrana przez Rodolfus Choir dla wytwórni Signum Records.
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz