Translate

23 września 2020

Niezwykłe pary: Pokrzywno – Kamienna Góra/Pokrzywna – Kamienna Góra

Około 1,5 km dzieli wieś Pokrzywno od punktu widokowego na Kamiennej Górze w Górach Bystrzyckich. Z kolei około 5 km musi przejść wędrowiec z Kamiennej Góry w Kotlinie Kamiennogórskiej na górę Pokrzywna. Kamienna Góra koło Pokrzywna znajduje się na zielonym szlaku Ziemi Kłodzkiej z Lisiej Przełęczy, a Pokrzywna koło Kamiennej Góry znajduje się przy czerwonym szlaku Ziemi Kamiennogórskiej  przez Góry Lisie! 


Kamienną Górę (górę) od Kamiennej Góry (miasta), a także Pokrzywno od Pokrzywnej dzieli około 70 km szlakami pieszymi przez Sudety w Polsce oraz w Czechach. 

Dwa różne miejsca i niezwykłe podobieństwo nazewnicze. 


Kamienna Góra w powiecie kamiennogórskim znajduje się w Kotlinie Kamiennogórskiej. To stare, średniowieczne miasto, którego początki sięgają połowy XIII wieku. Przez setki lat miejscowość nosiła nazwę Landeshut, co tłumaczono jako „strażnica ziemi” (książąt świdnickich). Taką etymologię - „Schutz des Landes” - podaje m.in. XIX-wieczny geograf i historyk urodzony w Kamiennej Górze, Heinrich Adamy – twórca „Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung”, pionierskiego kompendium onomastycznego. W tym czasie stosowane już były polskie zamienniki. Nie brzmiały one przed początkiem XX wieku tak, jak obecnie. Na przykład w przewodniku „Wody mineralne Szląskie i Hrabstwa Glackiego przez R. F. M. Tłumaczone przez A. Kuszánskiego z przyłączeniem Opisu Krzeszowic” z 1821 roku autor stosował spolszczenie Landeshut, jako... Łancut! Co było dość powszechną praktyką. Nawet w czeskich materiałach, np. w  „Archiv pro přírodovědecké proskoumání Čech” z 1877 roku nazwę miasta w Sudetach zapisywano jako Lancut. Zresztą spolszczenie przywołujące na myśl miasto na Podkarpaciu na ziemi przemyskiej nie jest przypadkowe. Od dawna niektórzy badacze wskazują na „łączność między osadnikami niemieckimi z Łańcuta i Landeshut na Śląsku” („Zamek w Łańcucie: zwięzły opis dziejów i zbiorów”). Określenie "Kamieniogóra" zaczyna się pojawiać stosunkowo często na początku XX wieku, jeszcze w czasach, kiedy miasto znajdował się na niemieckich ziemiach. Właśnie pod taką nazwą miasto wymieniał np. Paweł Sosnowski w „Geografii Polski w dawnych granicach” z 1918 roku. Więcej o atrakcjach Kamiennej Góry TUTAJ


widok na Kamienną Górę z Góry Zamkowej, w tle Sudety (Karkonosze i Rudawy)



widoki z Kamiennej Góry w kierunku Antonówki i Gór Lisich z Pokrzywną - jesień i wiosna 

Kotlinę Kamiennogórską otaczają wzniesienia kilku sudeckich pasm górskich. Od strony osiedla Antonówka są to Rudawy Janowickie z Górami Lisimi. Właśnie tam znajdziemy wzniesienie o nazwie Pokrzywna o wysokości 638 metrów. Niemiecka nazwa tej góry to "Nesselhügel", czyli wzgórze pokrzyw. Stare publikacje niemieckie podają, że ten szczyt znajdował się na obszarze Krausendorfer Walde, czyli lasu w Dębrzniku (wieś nad Bobrem w gminie wiejskiej Kamienna Góra u podnóża Gór Lisich). W moim wpisie o pszczołach wspominałem, że Góry Lisie przed II wojną światową nazywane były Beutenberg -  od Beute  – po niemiecku barć. Znajdowała się tam restauracja Honigbaude – czyli miodowe schronisko. Pokrzywna jest porośnięta lasem i nie stanowi punktu widokowego. Z niezalesionych odcinków dróg na zboczach Pokrzywnej można podziwiać sudeckie krajobrazy: Góry Wałbrzyskie, Śnieżkę, Góry Kamienne. 








widoki z Gór Lisich (okolice Pokrzywnej)

******

Kamienna Góra (niem. Steinberg) o wysokości 704 m n.p.m. to szczyt w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich nad Przełęczą Sokołowską. Wznosi się w okolicy wsi Pokrzywno koło Polanicy-Zdroju. Góra stanowi ciekawy punkt widokowy, wykorzystywany od dawna przez kuracjuszy. Z walorów obserwacyjnych korzystano też w celach militarnych. Na zboczu Kamiennej Góry powstał Fort Fryderyka (niem. Fort Friedrich). Zbudowany był z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II w latach 1790–1795. Fort był jednym z wielu podobnych umocnień na granicy mocarstw Habsburgów i Hohenzollernów. Z miejscem tym związana jest też opowieść o niejakim Ponzelu który wykonał z ruin fortu śmiały skok. Wydarzenie to upamiętnia nawet kamień z napisem. Przez Kamienną Górę przechodzi m.in. szlak serduszkowy z Polanicy-Zdroju, ale też szlak zielony znakowany przez PTTK w Kłodzku z Lisiej Przełęczy w Górach Stołowych.







Kamienna Góra i panoramy z punktu widokowego na szczycie 

Pokrzywno (niem. Nesselgrund) to osada w Górach Bystrzyckich przy drodze na Kamienną Górę. Miejscowość związana jest z drogą Stanisława (niem. Wrede-Weg), z której podziwiać można panoramy okolic. Legendy mówią z kolei o złym karczmarzu, którego duch nawiedzał Kłodzko i właśnie Pokrzywno. Nazywany był on Jasiek-Ptasiek (niem. Vogelhannes).W sąsiedniej Sokołówce (obecnie dzielnica Polanicy) znajduje się klasztor z Etnograficznym Muzeum Misyjnym.




lipy kwitnące w Pokrzywnie 



zespół klasztorny 

****

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :). 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!

- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

welthellsicht.blogspot.com

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

www.facebook.com/Welthellsicht

https://twitter.com/welthellsicht


kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku

ponad 2600 postów na blogu

ponad 4000 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz