Translate

5 maja 2021

Carnegie Hall i Damrosch: prestiżowa nowojorska sala koncertowa i wrocławianin (+ inne ciekawe konteksty)


Pochodzący z Dolnego Śląska muzyk zapisał się złotymi zgłoskami w historii amerykańskiej muzyki! Nazwisko wrocławianina związane jest też z wybitnymi kompozytorami i muzykami z całego świata, jak Czajkowski, Paderewski, Wagner czy Gershwin. Walter Damrosch był bez wątpienia muzycznym międzynarodowym celebrytą przełomu XIX i XX wieku. Z jego działalnością kapelmistrzowską kojarzona jest jedna z najważniejszych sal koncertowych na świecie!
 

Carnegie Hall to nowojorska sala koncertowa, jedna z najbardziej prestiżowych na świecie. Oficjalna inauguracja odbyła się 5 maja 1891 roku. Zagrała wówczas orkiestra pod dyrekcją Waltera Damroscha z Wrocławia (urodzony 30 stycznia 1862 we Wrocławiu. Był synem Leopolda Damroscha z Poznania, który od 1858 roku przebywał we Wrocławiu jako dyrygent) i gościnnie pod batutą kompozytora Piotra Iljicza Czajkowskiego (który gościł we Wrocławiu w lecie 1873 roku). 


Walter Damrosch, wolne media, wikimedia.org 


Oficjalna inauguracja Carnegie Hall rozpoczęła 5-dniowy (5-9 maja) festiwal muzyczny pod kierownictwem Damroscha. Program tego wydarzenia muzycznego jest niezwykle ciekawy! 
  • 1 dnia zabrzmiało m.in. "Te Deum" Berlioza (nowojorska premiera) (Berlioz gościł na Dolnym Śląsku, m.in. we Wrocławiu i Lwówku Śląskim - na ten temat TUTAJ )
  • 2 dnia zabrzmiało oratorium "Eliasz" Mendelssohna (autor gościł na Dolnym Śląsku w Dusznikach-Zdroju - na ten temat TUTAJ)
  • 3 dnia zabrzmiała wiązanka utworów Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego i Wagnera (w tym Preludium do Tristana, które zabrzmiało w Lwówku Śląskim pod batutą Wagnera, jeszcze przed premierą sceniczną dzieła - na ten temat TUTAJ)
  • 4 dnia zabrzmiało oratorium Heinricha Schütza (który gościł we Wrocławiu oraz pisał muzykę do słów Opitza - poety z Bolesławca -  na ten temat TUTAJ i TUTAJ)
  • 5 dnia zabrzmiały w południe utwory Beethovena, Czajkowskiego oraz Wagnera (w tym Preludium do Parsifala, które koncertową premierę miało we Wrocławiu w 1882 roku -  na ten temat TUTAJ), a wieczorem na finał zabrzmiało oratorium Haendla (wnuka wrocławianina -  na ten temat TUTAJ)
Między 1891 a 1942 Damrosch wystąpił w Carnegie Hall łącznie około... 850 razy! Nie bez powodu ta szacowna instytucja wymienia go w gronie "Carnegie Hall Icons". 



Music Festival Under the Direction of Walter Damrosch for the Inauguration of Music Hall Founded by Andrew Carnegie (Google Books)

Kilka miesięcy po inauguracji, 17 listopada 1891 roku, w Carnegie Hall wystąpił  Ignacy Paderewski (towarzyszyła mu również orkiestra pod batutą Dolnoślązaka - Damroscha). Co ciekawe polski wirtuoz i polityk wystąpił kilka miesięcy wcześniej, 6 lutego 1891 roku we Wrocławiu (był to jego pierwszy koncert w stolicy Dolnego Śląska). 


archiwalne zdjęcie Carnegie Hall, wolne media, wikimedia.org 

  • O Damroschu wspominam w tekście o Wagnerze (poznał kompozytora i był propagatorem jego twórczości w USA) TUTAJ
  • O Paderewskim wspominam w moim tekście: TUTAJ


400. post z tagiem #muzyka na blogu 

post został opublikowany w 2021 roku w 130. rocznicę inauguracji Carnegie Hall

inne ciekawostki związane z Dolnym Śląskiem, Dolnoślązakami i USA:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz