Translate

14 maja 2021

Pałac w Kobierzycach - tam na zaproszenie krewnego mecenasa Bacha mistyk Steiner przedstawił założenia rolnictwa biodynamicznego! (GALERIA + ciekawostki)


Gospodarze pałacu mieli ciekawe związki nie tylko z Steinerem, ale i poprzez swoich krewnych - przodków z Janem Sebastianem Bachem!

Pałac w Kobierzycach – obiekt wybudowany w XVIII w., w miejscowości Kobierzyce (wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim). Pałac jest siedzibą władz gminy. 

"W roku 1924, w kobierzyckim pałacu zorganizowany został kurs Podstawy wiedzy duchowej dla powodzenia w rolnictwie, który poprowadził Rudolf Steiner – filozof i ojciec antropozofii. W folwarku opodal pałacu powstało nowatorskie na owe czasy biodynamiczne gospodarstwo rolno-ogrodnicze kładące nacisk na ochronę środowiska i zdrowe żywienie jako alternatywę rolnictwa przemysłowego. W 75. rocznicę tego wydarzenia wmurowano w ścianę pałacu stosowną tablicę pamiątkową" (wikipedia)





Słynny antropozof zmarł niespełna rok po odwiedzinach w Kobierzycach 

"Rudolf Steiner (ur. 27 lutego 1861 w Kraljevacu, zm. 30 marca 1925 w Dornach) – austriacki filozof, mistyk, badacz spuścizny Goethego, twórca antropozofii. Steiner zyskał początkowy rozgłos jako krytyk literacki i filozof kultury. Na początku XX wieku założył ruch duchowy, antropozofię, jako ezoteryczną filozofię wyrastającą z europejskiego transcendentalizmu i teozofii. " (wikipedia)

mapa/lokalizacja:
(pałac znajduje się niedaleko drogi DK 8)





tematy poruszane podczas kobierzyckiej konferencji z udziałem Steinera:

Emanzipation  des  menschlichen  und  tierischen  Lebens  von  der  äuße-ren  Welt
Die  Kräfte  der  Erde  und  des  Kosmos
Exkurs  in  die  Tätigkeit  der  Natur:  Die  Wirkung  des  Geistes  in  derNatur
Kräfte  und  Substanzen,  die  in  das  Geistige  hereingehen:Die  Düngungsfrage
Die  Beobachtung  des  Makrokosmischen  als  Aufgabeder  Geisteswissenschaft:  Erd-  und  Pflanzenwachstum
Die  richtige  Substantiierung  des  Düngers
Die  Individualisierung  in  den  Maßnahmen  der  Landwirtschaft
Das  Wesen  des  Unkrautes,  der  tierischen  Schädlinge  und  der  soge-nannten  Pflanzenkrankheiten  vor  dem  Forum  der  Natur
Die  naturintimeren  Wechselwirkungen:   Das  Verhältnis  von  Feld-wirtschaft,  Obstwirtschaft  und  Viehzucht
Das  Wesen  der  Fütterung




*  Hermann Karl von Keyserling "niemiecki hrabia, historyk i dyplomata pochodzenia kurlandzkiego w służbie Rosji. Rosyjski poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny w Rzeczypospolitej w latach 1733-1744, 1749-1752 i 1762-1764, poseł w Prusach w latach 1746-1748 i w Austrii w 1749. W latach 1744 i ok. 1749 był nauczycielem logiki i matematyki Stanisława Augusta Poniatowskiego.W 1741 roku Johann Sebastian Bach zadedykował i wysłał temu miłośnikowi muzyki swe słynne „Wariacje Goldbergowskie”. (wikipedia)


**  Karl Wilhelm Wolfgang Graf Keyserlingk - w jego majątku pod Wrocławiem, w Kobierzycach w dniach 7 -16 czerwca 1924 roku odbyła się konferencja poświęcona rolnictwu biodynamicznemu według koncepcji mistyka i antropozofa Rudolfa Steinera: "Geisteswissenschaftliche Grundlagen zum Gedeihen der Landwirtschaft" („Podstawy wiedzy duchowej dla powodzenia w rolnictwie”). Rolnictwo biodynamiczne to rodzaj rolnictwa ekologicznego. Praprapradziadek Karla Wilhelma Wolfganga Keyserlingka był pasierbem syna mecenasa Bacha, któremu kompozytor podarował "Wariacje Goldbergowskie



inne ciekawe pałace:

Z Steinerem związek mieli również bohaterowie moich kilku innych tekstów:

polecam również:



Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:


kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1500 galerii na Facebooku
ponad 3000 postów na blogu
ponad 4700 obserwatorów na FB

1 komentarz: