Translate

25 listopada 2021

Niezwykły cmentarz przy ciekawym kościele - Ruprechtice u stóp Gór Kamiennych (GALERIA)


U stóp popularnego szczytu z wieżą widokową znajduje się senna wieś, której góra zawdzięcza swoją nazwę. Przy kościele, który zalicza się do zespołu sakralnych zabytków aspirujących do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się nekropolia. Znaleźć tam można wiele historycznych nagrobków o interesujących formach! 





Ruprechtice to wieś w Czechach, w kraju kralovohradeckim, w okresie (powiecie) Nachod. Leży w północnej części Broumovskej kotliny, u podnóża Gór Suchych (Jawori hory) w Sudetach Środkowych. Na północ od wsi wznosi się masyw Ruprechtickego Špičáka, góry niezwykle popularnej i chętnie odwiedzanej zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej (przez wzniesienie przechodzi granica państwowa. Więcej na temat tej góry TUTAJ). 




We wsi znajduje się kościół pod wezwaniem św. Jakuba Większego (Kostel svatého Jakuba Většího) zbudowanym w stylu barokowym, na ośmiobocznym planie. Kościół został zbudowany przez opata broumovskiego Otmara Daniela Zinkego (pochodził ze Strzegomia na Dolnym Śląsku, opat w klasztorze w Legnickim Polu - więcej TUTAJ). Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1720 roku według projektu Kryštofa Dientzenhofera (architekt pochodzący z Bawarii, tworzący w Pradze oraz w Czechach). 



W 2020 roku - w 300-lecie rozpoczęcia budowy - kościół poddano kompleksowemu remontowi, w tym odnowiono elewację. Kościół zalicza się do ciekawej grupy sakralnych obiektów w Sudetach: Broumovská skupina kostelů - jest to zespół kościołów związanych z klasztorem w Broumovie. Jest to czeski kandydat do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO. 

Przy kościele znajduje się stary cmentarz (wciąż używany) z wieloma interesującymi zabytkowymi nagrobkami. 



mapa/lokalizacja:

a w okolicy:



niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!

1 komentarz:

  1. Dziękuję za piękne opisy znanych i nieznanych zabytków, rejonów i postaci, ciekawe informacje wciągają i mobilizują do osobistego odwiedzenia i zobaczenia , pozdrawiam Nora ze Śląska

    OdpowiedzUsuń