Translate

7 listopada 2021

Pogranicze jesienią i mostem połączone - Łużyce na styku Dolnego Śląska i Saksonii (GALERIA)


Spacer nad Nysą Łużycka na pograniczu polsko - niemieckim. Europamiasto Zgorzelec/Goerlitz i wspaniały most kolejowy ponad rzeką, spinający dwa kraje i dwa miasta, będące wcześniej jedną miejscowością. 

Naturalna granica państwowa na Nysie Łużyckiej - na styku Dolnego Śląska i Saksonii. Jesienne krajobrazy Pogórza Łużyckiego w Sudetach plus wspaniały most kolejowy nad Nysą Łużycką - jeden z największych tego typu obiektów zarówno po polskiej, jaki niemieckiej stronie. 




"Nysa Łużycka (cz. Lužická Nisa, niem. Lausitzer Neiße, górnołuż. Łužiska Nysa, dolnołuż. Łužyska Nysa) – rzeka w Czechach (kraj liberecki), Niemczech (Saksonia) i Polsce (woj. dolnośląskie i lubuskie); lewobrzeżny dopływ Odry. Na długości 197,8 km rzeka wyznacza granicę pomiędzy Polską a Niemcami od 1945 roku" (wikipedia) 




"Most kolejowy w Zgorzelcu – graniczny most kolejowy na rzece Nysie Łużyckiej, łączący polski Zgorzelec i niemiecki Görlitz, wybudowany w roku 1847. Jest to łukowy most kamienny o 448[1] lub 475 m długości i 35 przęsłach, składających się z 6 sekcji. Jest jednym z czterech najdłuższych mostów kamiennych w Polsce i najdłuższym mostem kamiennym w Niemczech. Do budowy wykorzystano granit miejscowy. Wygląd mostu nawiązuje do rzymskich mostów kamiennych. Most w Zgorzelcu, obok wiaduktu kolejowego w Bolesławcu, należy do najcenniejszych zabytki architektury i sztuki inżynierskiej z początkowego okresu budowy kolei" (wikipedia) 




Europa-Miasto Zgorzelec-Görlitz

lokalizacja:

most i tereny spacerowe przy Nysie Łużyckiej znajdują się nieopodal dworca Goerlitz. Można tam dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich. 



polecam również:




polecam także:


PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz