Translate

22 listopada 2021

Stary Rynek w Poznaniu: ratusz i inne zabytki (GALERIE)


Przepiękne miasto z mnóstwem zabytków i atrakcji. Wizytówką Poznania bez wątpienia jest rynek naszpikowany ciekawymi budowlami i małą architekturą. To miejsce, w którym spotyka się sztuka i historia! 

"Stary Rynek (początkowo Rynek, od XIX wieku Alter Markt] – główny plac miejski w Poznaniu wytyczony ok. 1253 roku jako centralne miejsce miasta lokacyjnego. Jest kwadratem o boku długości 141 metrów, a z każdej ze ścian wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników. Znajduje się na Starym Mieście, w ramach osiedla administracyjnego Stare Miasto. Jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce (po krakowskim i wrocławskim) i jednym z większych w Europie". (wikipedia)



"Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania...."


"Pałac Działyńskich w Poznaniu – znajduje się na posesji Stary Rynek 78. Powstał w latach 1773–1776 w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic..."


"Domki budnicze – położona na południe od ratusza grupa trzy- lub czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku...."



"Fontanna Neptuna – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, stojąca po jego południowo-zachodniej stronie u ujścia ul. Paderewskiego i Szkolnej. Fontanna została zaprojektowana przez Marcina Sobczaka..."


"Figura św. Jana Nepomucena w Poznaniu. Obiekt zbudowany w 1724. Autor nie jest znany..."


"Fontanna Apolla – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, po jego południowo-wschodniej stronie u ujścia ulicy Świętosławskiej i Wodnej. Została ustawiona w 2002...."


"Fontanna Prozerpiny z XVIII wieku – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, zlokalizowana przed Ratuszem...."


"Studzienka Bamberki – studzienka na poznańskim Starym Rynku, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza. Odsłonięcia studzienki z dziewczyną w stroju bamberskim dokonano w 1915 roku) (cytaty za: wikipedia.pl) 



oficjalna strona:

mapa/lokalizacja:

polecam również inne wpisy z tego miasta:


z Wrocławia do Poznania można dostać się koleją nawet w około 1.40 h

* relacja urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - dla zainteresowanych wspaniałościami z innych stron Polski i Europy 

polecam również:


PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz