Translate

9 lutego 2025

Kolumna wotywna Trójcy Świętej w Lądku-Zdroju (GALERIA)


Dzieło barokowego artysty w historycznym uzdrowisku ziemi kłodzkiej. 

Sudecki stary kurort może się pochwalić wieloma zabytkami. Kolumna maryjna zalicza się do barokowych pereł.  








"Pomnik Trójcy Świętej w Lądku-Zdroju – barokowa figura wotywna znajdująca się po zachodniej stronie lądeckiego Rynku, wykonana w latach 1739–1741 przez rzeźbiarza Michaela Klahra Starszego. Wyrzeźbiony z piaskowca pomnik ufundował Johann Anton Reichel, lądecki rajca miejski, radca prawny i notariusz, jako wotum za uratowanie części miasta od gwałtownego pożaru, jaki nawiedził Lądek w nocy z 7 na 8 marca 1739 roku. Klahrowi przypisuje się wyrzeźbienie najbardziej plastycznych i finezyjnych figur: Jezusa w zwieńczeniu, św. Jana Apostoła na balustradzie wokół cokołu. Pierwszy pomocnik, prawdopodobnie mistrz, wykonał świętych Łukasza, Anny i Joachima, a także w dużym stopniu – Boga Ojca w zwieńczeniu. Drugi pomocnik, gorzej wykwalifikowany, zrealizował dalsze trzy figury stojące – Marię oraz świętych Józefa i Antoniego. Niektóre szczegóły wykonania i wykończenia Marii, św. Antoniego, św. Józefa zdradzają udział mistrza bądź pierwszego pomocnika. Dotychczas nie określono nazwisk rzeźbiarzy współpracujących z Klahrem przy tworzeniu pomnika, wspomina się, że mógł nim być bardzki rzeźbiarz Ludwig Andreas Jäschke [...] 








"[...] Pierwsza renowacja pomnika odbyła się w 1873 roku. Prace konserwacyjne przeprowadzono także w 1988 roku. 
Pomnik ma formę otoczonego bogato zdobioną balustradą, wysokiego na niemal siedem metrów, obelisku składającego się z szerokiego cokołu i spoczywającego na nim smukłego filaru. Jego kompozycja zawiera liczne elementy trynitarne: poziomy przekrój obu części obelisku jest w przybliżeniu trójkątem (co sprawia, że figura ma trzy strony), a na każdym z jego trzech poziomów znajdują się trzy naturalnej wielkości rzeźby, rozmieszczone symetrycznie w rogach przekroju na pierwszych dwóch poziomach.
Figurom świętych na pierwszych dwóch poziomach nadano typową dla baroku pozę egzaltowanego kontrapostu – postacie wydają się być zastygłe w ruchu, dynamiczne, co podkreślają ich skręcone wokół własnej osi masywne sylwetki, odchylone głowy, mocno pofałdowane szaty [...]" 








"[...] Pod figurą Maryi, w środkowej części cokołu, znajduje się jedyny świecki element rzeźby – tablica fundacyjna. Zawiera ona chronostych z zaszyfrowaną datą pod literami-cyframi rzymskimi.  
Na szczycie obelisku, symbolicznie przedstawiającym Niebo, na zwieńczonej krzyżem (symbolem zbawienia) kuli ziemskiej zasiadają: po prawej – Bóg Ojciec, ukazany jako stateczny mężczyzna z berłem w lewej dłoni; po lewej, po prawicy Ojca – Jezus Chrystus, wyobrażony postacią półnagiego młodego mężczyzny.
 Nieco niżej widnieje dopełniający Trójcę Świętą znak Ducha Świętego – gołębica. Ojciec i Syn wspólnie podtrzymują swymi prawymi dłońmi koronę zawieszoną nad głową Immaculaty.
Jako całość pomnik stanowi powszechnie występujące w epoce baroku theatrum sacrum – spektakl wyznania wiary odgrywany przez umieszczonych na nim świętych, jak i również znak czuwania Opatrzności nad miastem"
(za: Wikipedia) 







mapa/lokalizacja: 


polecam również:




*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz