Translate

20 lutego 2025

Lucca - miasto o antycznych korzeniach, dom słynnych kompozytorów, skarbiec architektury (GALERIA)


Toskańska Lucca zachwyca niezwykłą historią, śladami antycznych rzymskich dziejów, wspaniałą architekturą. 

Tutaj na świat przyszli m.in. Boccherini - twórca słynnego menueta, a także Puccini - jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych. 

W mieście zachwycają "włoskie" uliczki, kościoły, pałace i wille, a także niezwykłe wieże.  

Chiesa di San Michele in Foro 

Basilica di San Frediano

Palazzo Pfanner

uliczka

Basilica di San Frediano

Pomnik Pucciniego na placu Cittadella, dzieło Vito Tongianiego

Chiesa di San Michele in Foro, ołtarz główny, ciało świętego Davino

Piazza dell'Anfiteatro - relikty antycznego teatru 

Palazzo Pfanner

Cattedrale di San Martino

Luigi Boccherini (ur. 19 lutego 1743 w Lukce, zm. 28 maja 1805 w Madrycie) – włoski kompozytor i wiolonczelista epoki klasycyzmu oraz rokoko


"Lukka (łac. Luca, wł. Lucca) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Lukka. Siedziba archidiecezji. W mieście znajduje się parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Rodzinne miasto kompozytora Giacoma Pucciniego i Luigiego Boccheriniego, urodził się tutaj także kolarz Mario Cipollini. Założona przez Etrusków. Kolonia rzymska od 180 p.n.e.; w 56 p.n.e. miejsce zjazdu triumwirów. Od 1160 jako niepodległa republika, przyłączona w roku 1471 do Republiki Florenckiej. W IX wieku przegrała walkę z Pizą o prymat w handlu. W latach 1815–1847 niezależne księstwo pod panowaniem parmeńskiej gałęzi Burbonów, następnie włączone do Wielkiego Księstwa Toskanii [...]" 




Statua di Maria Luisa di Borbone, pomnik na Piazza Napoleone, dzieło Lorenza Bartoliniego (XIX wiek) 

Torre delle ore, XIV wiek

Luca della Robbia: Madonna con Bambino (rzeźba na fasadzie kościoła San Michele in Foro)

Antica Porta San Donato z XVI wieku

Chiesa di Santa Caterina (XVIII wiek)

uliczka

Cattedrale di San Martino


Matteo Civitali (5 maja 1436 w Lukce - 12 października 1501 w Lukce) był włoskim rzeźbiarzem i malarzem renesansu. Pomnik przy Palazzo Pretorio 

Palazzo Pfanner



"[....] Nazwa Lukka zawiera odniesienia prowadzące do „świętego drewna” (łac. lucus), „ścinać” (łac. lucare).  Nazwę miasta Lukka po raz pierwszy wspomniano w liście, który Cyceron napisał w 46 r. p.n.e. do Brutusa , ówczesnego namiestnika Galii. W 55 r. p.n.e. w Lukce odbyło się spotkanie pierwszego triumwiratu Gajusza Juliusza Cezara, Gnejusza Pompejusza Wielkiego i Marka Licyniusza Krassusa
Nieprzypadkowo Lukka była historycznie nazywana „Miastem Stu Wież”, ponieważ, podobnie jak inne włoskie miasta, najpotężniejsze rodziny miały tendencję do budowania własnych wież, wyższych od wież konkurentów"
(za: Wikipedia) 




Chiesa di San Michele in Foro, malowidło, wnętrza świątyni 

secesyjna dekoracja 




widok na okolicę z murów 

Pomnik Pucciniego na placu Cittadella, dzieło Vito Tongianiego

Chiesa di Santa Caterina (XVIII wiek)


Ciekawa architektura: 

"Zachowany w dużym stopniu układ urbanistyczny miasta rzymskiego z I w. p.n.e. z dawnym forum (obecnie plac św. Michała) 
Relikty zabudowy z czasów rzymskich: amfiteatru na Piazza dell'Anfiteatro (2 poł. I w. n.e.)

Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino) - powstała w okresie od XI do XIV wieku w wyniku przebudowy VI-wiecznego kościoła. XIII-wieczna, bogato dekorowana fasada budynku podzielona jest na dwie części. W dolnej znajduje się trójarkadowy otwarty portyk, powyżej trzy kondygnacje arkadowych galeryjek z kolumienkami o dekorowanych trzonach. Na fasadzie znajduje się również kopia rzeźby św. Marcina dzielącego się swoim płaszczem z żebrakiem. Do fasady od strony południowej przylega dzwonnica z XI w. Wnętrze trójnawowe w stylu gotyckim [...]" 


tablica pamiątkowa na domu Pucciniego 

secesyjna dekoracja 

ogrody Palazzo Pfanner


Dom rodzinny Giacomo Pucciniego



Basilica di San Frediano (XII wiek, fasada z mozaiką z przełomu XIII/XIV wieku)




"[...] Kościół św. Michała Archanioła (San Michele in Foro) - wzniesiony na dawnym forum miasta rzymskiego, wzmiankowany w VIII wieku; obecny kościół zbudowany w XI w., przy czym fasada o dekoracji podobnej jak fasada katedry pochodzi z 1. połowy XII w.; ma formę bazyliki z transeptem i półkoliście zamkniętym prezbiterium; do transeptu przylega prostokątna wieża dzwonna; wewnątrz znajduje się m.in. ceramiczna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z warsztatu Andrei della Robbi oraz obraz Czterej święci Filippino Lippiego.

Bazylika San Frediano, największy po katedrze kościół Lukki, istniejący już w czasach longobardzkich; obecny kościół wzniesiony w latach 1112-1147, podwyższony w XIII w., z tego czasu pochodzi również mozaika na fasadzie. Wśród wyposażenia wnętrza wiele dzieł sztuki z XII-XIV w., w tym romańska chrzcielnica o bogatej dekoracji płaskorzeźbiarskiej" (za: Wikipedia) 


****


Cattedrale di San Martino (XI wiek, fasada z XIII wieku, rzeźba Statua di San Martino che divide il mantello con un Povero z XIII wieku, płaskorzeźba labiryntu z inskrypcją nawiązującą do mitu o Tezeuszu i Ariadnie): 





Statua di San Martino che divide il mantello con un Povero







labirynt 







***

Chiesa di San Michele in Foro (VIII wiek, - XIV wiek)
Pod głównym ołtarzem bazyliki przechowywane i czczone jest ciało San Davino Armeno , który zmarł w Lukce 3 czerwca 1050: 















****

post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

moje wpisy z Włoch:



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku







 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz