Translate

20 lutego 2025

Pomnik Wielanda w Świdnicy (GALERIA)


Ciekawy zabytek w Parku Centralnym w Świdnicy. Rzeźba ma ponad 100 lat. 

Posąg nawiązuje do germańskiej mitologii... i historii Śląska po I wojnie światowej. Jest to dzieło jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek związanych z Dolnym Śląskiem. 







Rzeźba z kamienia została odsłonięta w 1922 roku na fali podziału Górnego Śląska między niepodległą Polskę a Niemcy po upadku cesarstwa. 

o autorce i dziele: 

"Dorothea von Philipsborn (ur. 20 maja 1894 w Strzelcach Świdnickich, zm. 31 sierpnia 1971 w Weißwasser) – niemiecka rzeźbiarka i malarka. Dorothea von Philipsborn studiowała początkowo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem Paula Schulza , a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie pod kierunkiem Petera Pöppelmanna. Stworzyła wiele rzeźb z brązu, cyny oraz drewna. Autorka m.in. rzeźby kowala Wielanda stojącego pierwotnie na placu Grunwaldzkim w Świdnicy (po raz pierwszy odsłonięty 31 października 1922 roku), a obecnie w Parku Centralnym w Świdnicy. Pomnik Wielanda był odwołaniem się do mitologii germańskiej i symbolem chęci odzyskania przez Niemców części Górnego Śląska przydzielonego Polsce po odzyskaniu niepodległości" (za: Wikipedia). 






o bohaterze rzeźby: 

"Wieland der Schmied - Wieland Kowal, to imię zręcznego kowala, który pierwotnie pojawiał się w mitologii germańskiej jako istota półboska. Można go porównać z Hefajstosem (motyw kulawego kowala). Legenda głosi, że Wieland pochodzi z Gossensaß na terenie dzisiejszego Południowego Tyrolu. W 1835 roku poeta Karl Simrock napisał poemat epicki zatytułowany Wieland, kowal . Następnie Richard Wagner również zajął się tym materiałem w szkicu dramatu, który pozostał nieskomponowany (dramat z numerem WWV 82. Do libretta Wagnera muzykę napisali: Max Zenger, Siegmund von Hausegger, Jakob Gruber). Głównymi źródłami dla dwóch różnych wersji legendy są Thidrekssaga i Völundarkviða. W obu wersjach Wieland zostaje sparaliżowany przez króla Nidunga poprzez przecięcie ścięgien stopy i kolana mitycznemu kowalowi. W obu przypadkach Wieland mści się, zabijając synów Nidunga, zamieniając ich czaszki w pozłacane miski do picia i spłodziwszy dziecko z córką zazdrosnego króla." (za: Wikipedia) 







mapa/lokalizacja:

polecam również: 






polecam również: 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz