Translate

8 lutego 2025

Velká Deštná - zimowe podejście z Zieleńca (GALERIA)


Na otwarciu tej wieży widokowej byłem jesienią 2019 roku. Odwiedziłem ją też latem 2021. W 2025 poszedłem tam zimą ;)  

Śnieżny krajobraz Sudetów nawet w lutym możliwy był dopiero na wysokości powyżej 1000 m...











"Wielka Desztna (czes. Velká Deštná, niem. Deschneyer Großkoppe, 1115 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, w środkowo-wschodniej części Gór Orlickich w Czechach. Szczyt znajduje się około 3,6 km na południe od polskiej miejscowości Zieleniec, będącej formalnie częścią Dusznik-Zdroju, na zachód od doliny Dzikiej Orlicy. Jest to szczyt o obszernym kopulastym wierzchołku i stromych zboczach. Już pod koniec XIX wieku na szczycie znajdowała się drewniana wieża widokowa. 26 października 2019 na szczycie oddano do użytku nową wieżę widokową, dzięki której ponownie można oglądać sąsiednie pasma górskie. Wysokość tarasu widokowego wynosi 17,34 m. Wraz z wiatrowskazem wysokość wieży wynosi dokładnie 22 m. Obudowa wykonana z pionowych, skośnych i poziomych kantówek symbolizuje warunki pogodowe na szczycie: ciszę, wiatr, burzę wraz z deszczem i śniegiem" (za: Wikipedia) 











mapa/lokalizacja:
(parking Zieleniec - szlak - wieża - powrót) 




moje relacje z tego miejsca:











polecam również inne posty oznaczone tagami: 














******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz