Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
30 października 2020
PAŹDZIERNIK 2020 - podsumowanie
Jesienna Garbatka
Jesień w Karkonoszach, cz. VI: Nocne widoki z Domu Śląskiego
29 października 2020
Już ponad 400 000 odsłon bloga! Dziękuję!
Pamiętacie, jak informowałem Was, że w nocy 3 czerwca 2020 roku licznik odwiedzin bloga pokazał liczbę 333 333? Napisałem wtedy, że moim założeniem jest osiągnąć z Waszą pomocą 400 000 odsłon do końca roku. Udało się to 64 dni przed 31 grudnia. 28 października 2020 roku licznik pokazał właśnie ogółem ponad 400 000 wyświetleń welthellsicht.
Teraz pora na 500 000 tysięcy! To od Was zależy, kiedy się to stanie. Zapraszam do lektury postów i odwiedzania bloga – liczy się każde kliknięcie, dlatego udostępnienia mile widziane :)
Na blogu, który prowadzę od 2011 roku, jest już ponad 2700 postów, w tym ponad pół tysiąca artykułów do poczytania wzbogaconych o zdjęcia i multimedia (najwięcej związanych z tagami: #ciekawostka, #historia, #Sudety, #muzyka, #przewodnik, #poradnik), do tego fotorelacje z moich wypraw w różne piękne i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, Sudetach, polsko-czeskim i polsko-niemieckim pograniczu i nie tylko (ponad 1200!).
Zachęcam do lektury i śledzenia bloga oraz blogowych mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera, gdzie umieszczam linki do nowych wpisów oraz wpisy rocznicowe i wspomnieniowe.
Dziękuję za odwiedziny, szczególnie za polubienia, komentarze i udostępnienia moich postów. Wasze zainteresowanie jest dla mnie najlepszą motywacją do dalszych poszukiwań i dzielenia się nimi. Przypomnę, że blog jest zupełnie autorski, hobbystyczny i niekomercyjny.
Przypominam też o akcji Q&A – czekam na Wasze pytania do mnie, jako blogera, autora i podróżnika. Kiedy uzbiera się co najmniej dziesięć ciekawych propozycji – napiszę post z odpowiedziami na nurtujące Was zagadnienia dotyczące mojej pasji i tematów okołoblogowych.
Zapraszam – do zobaczenia w pięknych i ciekawych miejscach oraz życzę przyjemnej i pożytecznej lektury na welthellsicht.blogspot.com
28 października 2020
Cuda jesieni: widoki z Krzyżnej Góry
27 października 2020
Paganini i Dolny Śląsk! – koncert, tajniki gry i biografia (ciekawostki)
W latach 1829 – 1830 nastąpiło niezwykle silne i wielowątkowe powiązanie słynnego wirtuoza z Dolnym Śląskiem i Ślązakami. Paganini nie tylko wystąpił na koncercie we Wrocławiu, ale i przedyktował autoryzowany życiorys swojemu pierwszemu biografowi – absolwentowi Uniwersytetu Wrocławskiego, a także doczekał się cenionej i tłumaczonej publikacji krytycznej dotyczącej jego niezwykłego stylu gry. Autorem tej pracy był kapelmistrz pochodzący z Milicza!
Jego grą zachwycali się słuchacze i inni muzycy, nawet pianiści, w tym Chopin. Ślązacy bardzo mocno wpisali się w kreację i utrwalenie sławy Paganiniego.
26 października 2020
Uroki jesiennego krajobrazu: Różanka (GALERIA + mapa)
Złoto Bukowca, czyli październik w Górach Suchych (GALERIA)
Śląsk i... Pinokio! (literackie CIEKAWOSTKI)
Od ponad 100 lat opowieść o drewnianym pajacyku jest jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci. Autorowi przyniosła pośmiertną chwałę. Na fali pinokiomanii powstawały rozmaite warianty opowieści i jej ekranizacje. Znana jest chociażby wersja przygód Buratino autorstwa Aleksieja Nikołajewicza Tołstoja z 1936 roku. Tymczasem pochodzący z Śląska autor napisał niemiecką wersję Pinokia już w 1905 roku!
25 października 2020
Magia sudeckiej jesieni II: Góry Suche (GALERIA)
Stęskniony za słońcem i piękną jesienią nie odpuściłem po ponad 20 km w Górach Ołowianych i Rudawach Janowickich. Po sobocie przyszła niedziela i pora na wspaniałe Góry Suche. Tym sposobem 25 października magię złotej sudeckiej jesieni chłonąłem w Sokołowsku i jego malowniczej górskiej koronie!
Najdłuższy zwykły weekend w roku (zmiana czasu!) - dzięki dwóm wyprawom, zamknąłem mnóstwem wspaniałych wspomnień i zdjęć. Udało mi się przejść około 40 km w górach i zdobyć 7 szczytów o łącznej wysokości ponad 5200 metrów. Było warto!
24 października 2020
Magia sudeckiej jesieni: Góry Ołowiane i Rudawy Janowickie (Różanka – Sokolik) (GALERIA)
Jesień potrafi zachwycić – a kiedy pogoda sprzyja i wybierzemy sobie atrakcyjną trasę – efekty mogą być baśniowe. Zapraszam na wirtualną wędrówkę śladem mojej sudeckiej wprawy jednodniowej – jesień 2020.
Galeria zdjęć i kilka uwag.
23 października 2020
Niedźwiedzica - sudecka wieś i jej widoki (GALERIA)
Zaczął komponować jako chłopiec we Wrocławiu, 190 lat temu napisał operę z melodią polskiego hymnu! (Lortzing i dolnośląskie konteksty: Wrocław, Gryfów)
Z Dolnym Śląskiem łączy go biograficzny epizod, jednak jego życie i twórczość w ciekawy sposób wiążą się nie tylko z regionem, ale i polską kulturą. Romantyczny kompozytor i kilka ciekawostek z nim związanych.
22 października 2020
Wrocławski "Pociąg do Nieba" (GALERIA + mapa)
21 października 2020
Jesiennie w Szczawnie-Zdroju - spacer po uzdrowisku
Wodospad Wilczki i mgliste okolice (GALERIA)
20 października 2020
Krajobraz, czyli skarb - kilka dolnośląskich oraz sudeckich ciekawostek i perełek (GALERIA)
Może budzić zachwyt, grozę, koić, napełniać siłą, ale też wstrząsać, smucić. Niewątpliwie porusza nas. Jesteśmy jego częścią. Tworzymy go i kreujemy. Krajobraz ma swoją duszę – należy do miejsca i do nas jednocześnie. Przecież piękno jest też w oku patrzącego!
O dolnośląskich i sudeckich krajobrazach – elementy historii i formy ich podziwiania, utrwalania oraz ochrony.
19 października 2020
Spacer po Cieplicach
Jesienne "Kamyki" we mgle
18 października 2020
Spacer po Bielawie (GALERIA)
Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim i zrzut wody przy zaporze w Lubachowie
16 października 2020
Spacer po Sopocie
Ślązak związany z Wrocławiem – kolega i konkurent Bacha – muzyk określany jako „największy”, „najsłynniejszy”!
„Nigdy nie miał sobie równych, a ci, którzy po nim przyjdą, będą mogli w chwale go naśladować” - odnotowała w pamiętnikach wielbicielka muzyki Friederike Sophie Wilhelmine, siostra Fryderyka II Wielkiego, żona Friedricha III, margrabiego Bayreuth. Mowa o Sylwiuszu Leopoldzie Weissie. Mistrzu, który związany był z dworami Marysieńki i Aleksandra – żony i syna Jana III Sobieskiego oraz króla Augusta II Mocnego. Przyjaciel Bacha, z którym rywalizował o miano największego kompozytora ich czasów.
15 października 2020
Akwamanile, lawaterz i Piłat, czyli o myciu rąk z zabytkami (Wrocław, Wambierzyce, Legnica, Nysa)
Mycie rąk ma niezwykle ważne znaczenie. To jeden z podstawowych zabiegów higienicznych! Ma też wymiar symboliczny. Nie bez powodu czynność ta obecna jest też w kulturze i sztuce. Muzealia i zabytki związane z myciem rąk.
Śnieżka we mgle - Początek jesieni w Karkonoszach, cz. V (GALERIA)
14 października 2020
Sudety jako Arkadia na barokowym weselu margrabiego z frankońskiego Bayreuth (góry, ciekawostka, muzyka)
W 1671 roku w Bayreuth – mieście leżącym ponad 250 km na południowy-zachód od krańca Sudetów – wystawiono balet o intrygującym tytule "Sudetische Frülings-Lust" (Rozkosze sudeckiej wiosny). Okazja była niezwykle ważna: na dwór wrócił margraf Christian Ernst von Brandenburg-Bayreuth z poślubioną w Stuttgarcie żoną, Sophie Luise von Württemberg. Były to więc miejscowe uroczystości związane z ponownymi zaślubinami młodo owdowiałego władcy. Nowa małżonka zapewniła upragnione potomstwo – następcę, a nawet córkę, która została żoną króla Polski.
W sudeckim, mitycznym lesie baletowym pojawiają się nimfy, bogowie greccy. Z druku tekstu wiadomo, że role te wykonali wybitni tancerze tamtych czasów. Jedną z epizodycznych postaci zagrał artysta określony mianem „Mohr” - co znaczy tyle co „Murzyn”. Był to faktycznie Czarny dworzanin margrafów Bayreuth, ceniony za muzyczne zdolności.
13 października 2020
Kaplica pw. św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie (+ Pieta i św. Onufry) (GALERIA)
12 października 2020
Jagodna - z schroniska na wieżę (GALERIA + mapa)
11 października 2020
Już ponad 390 000 wejść na bloga!
Początek jesieni w Karkonoszach, cz. IV: Pod Śnieżką
10 października 2020
Most Grunwaldzki - piękny, wyjątkowy... od ponad 100 lat wisi nad Odrą we Wrocławiu (GALERIA)
W mieście „100 mostów”, czyli we Wrocławiu, który może się pochwalić zdumiewającą ilością przepraw, jest jeden, który szczególnie fascynuje. To most wyjątkowy z uwagi na rozmiar, jak i fotogeniczność.
9 października 2020
Długi Targ w Gdańsku, czyli zwiedzamy z Neptunem (GALERIA)
Żeby życie miało smaczek... - zaskakujący epigram Goethego z Dolnego Śląska! (#ciekawostka literacka + historia aktywizmu)
Słowa wielkiego poety, naukowca i podróżnika zapisane w notatniku z podróży po Dolnym Śląsku i Sudetach są od ponad 100 lat drukowane w encyklopediach i antologiach dotyczących... seksualności człowieka!
W XVIII-wiecznym brudnopisie genialnego twórcy obok nazw kilku miejscowości oraz nazwisk mieszkańców np. Wrocławia, ale też wspomnień kwitnącej w Karkonoszach goryczki trojeściowej znalazło się dość zaskakujące „zwierzenie”.
8 października 2020
Sokołowsko - sanatorium i początek jesieni w górach
Chybotek, Grób Karkonosza i „Wlastimilówka” (Góry Izerskie, Szklarska Poręba)
6 października 2020
Krawędź Kotłów Wielkiego i Małego Stawu (Początek jesieni w Karkonoszach, cz. III) (GALERIA)
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa: lapidarium z arboretum
Śpiewający rycerz, święta i bogini Wenus – czyli związki opery Wagnera z Dolnym Śląskiem i Sudetami (ciekawostki)
Opera o minnesingerze Tannhäuserze i turnieju śpiewaków na Wartburgu to ważne dzieło Richarda Wagnera. Już w XIX wieku budziło sensację (w Paryżu w jego obonie stanął słynny poeta Baudelaire, autor kultowych „Kwiatów zła”). Była to pierwsza opera Wagnera wystawiona na scenie we Wrocławiu. Dzieło z Dolnym Śląskie łączy mnóstwo kontekstów!
Postaci, wykonawcy oraz dzieje sceniczne „Tannhäusera” ciekawie wpisują się w kilka wieków historii regionu.
5 października 2020
Słonecznik i panoramy (Początek jesieni w Karkonoszach, cz. II) (GALERIA)
Gdańsk - poranek nad Motławą (GALERIA)
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XX) - przegląd najpopularniejszych artykułów
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 20.)
Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.
4 października 2020
Polana, Pielgrzymy (Początek jesieni w Karkonoszach, cz. I) (GALERIA)
Muchomory z Gór Bystrzyckich
2 października 2020
DUŻA dawka JESIENI z Dolnego Śląska i Sudetów (GALERIA + ciekawostki)
Lesiste szczyty mieniące się barwami jesieni: czerwienią i złotem, bajeczne zachody słońca, ciekawe rośliny i grzyby, długie noce, mgliste poranki – jesień daje nam wiele okazji do podziwiania piękna okolic. W mniej sprzyjające dni można przy gorącej kawie czy czekoladzie poczytać – oczywiście proponuję moje wpisy.
Mały jesienny przegląd specjalnie dla moich Czytelniczek (zachęcam nie tylko #jesieniary) i Czytelników.
Między Wagnerem a Brahmsem – Bruch i jego pobyt we Wrocławiu – sukcesy i afera
W repertuarze największych skrzypków i skrzypaczek znajduje się koncert skrzypowy Maksa Brucha – szczególnie I z trzech, które napisał, przysporzył mu wielkiej sławy. Ostatni z nich pisał we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska ten kompozytor i dyrygent mieszkał i pracował pod koniec XIX wieku. Tam urodził się jego syn, Max Felix Bruch, klarnecista.
O pobycie muzyka na Dolnym Śląsku pisał m.in. Norman Davies w „Mikrokosmosie”, pokazując wrocławskie środowisko artystyczne i jego powiązania z wielkim światem europejskiej kultury.
Wodospad Kamieńczyka + Schronisko „Kamieńczyk” (GALERIA)
Widoki z wieży ratuszowej w Gdańsku
"Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku – zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Gdańska. " (wikipedia)
widoki z wieży na miasto (oraz wnętrza wieży i hełmy)
w osobnych postach wnętrza muzeum w ratuszu
***
wieże widokowe na blogu: TUTAJ
ratusze na blogu: TUTAJ
Gdańsk na blogu: TUTAJ
1 października 2020
Blogowe kalendarium: PAŹDZIERNIK
Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu.
Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe. Zapraszam!