Translate

19 marca 2022

Zapora Pilchowice - rekordowa budowla w Sudetach, atrakcja i krajobrazowy rarytas (GALERIA)


Powstała, by chronić przed "wysoką wodą" - stała się atrakcją i niezwykłym zabytkiem techniki. Wciąż pełni swoją funkcję, jednocześnie przyciąga spacerowiczów i turystów, którzy zachwycają się okolicznymi krajobrazami. 







"Zapora Pilchowice (niem.: Bobertalsperre Mauer, Talsperre Mauer, także Mauertalsperre) – najwyższa zapora kamienna i łukowa oraz druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania (po zaporze w Leśnej) zapora wodna w Polsce, w pobliżu miejscowości Pilchowice na rzece Bóbr. Zbudowana przez firmę B. Liebold & Co. AG (Holzminden/Berlin) pod kierownictwem Alberto Cucchiero, według projektu profesora Otto Intze oraz dr. Curta Bachmanna. Ponadto jest to najwyższa w obecnej Polsce zapora kamienna oraz łukowa. [...]





Powstała na rzece Bóbr w latach 1902–1912 w celu ochrony przed powodziami. Decyzja o budowie zapadła 3 lipca 1900 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się 16 listopada 1912 r. w obecności cesarza Wilhelma II.
Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m. Nad jeziorem w 1909 roku firma B. Liebold&Co AG Holzminden wybudowała kosztem 260 tysięcy marek most kolejowy o długości 131,7 m." (wikipedia) 






Pilchowice (niem. Mauer) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń, na pograniczu Pogórza Izerskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach.

mapa/lokalizacja:







polecam również:

#zapora,     #jezioro 






a w okolicy:

#Siedlęcin (z wieżą książęcą i Perłą Zachodu) 

#DolinaBobru (park, pałace) 

*******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz