Translate

4 lipca 2024

Prepozytura opactwa cystersów krzeszowskich w Cieplicach (GALERIA)


Niezwykła kolekcja polichromii sakralnych z XVII wieku. Malowidła znajdują się w dawnym klasztorze. Podziwiać je można w salach i korytarzach... Muzeum Przyrodniczego! 

Cenny zabytek związany z obecnością cystersów w uzdrowisku Cieplice Śląskie-Zdrój. 

Malowidła dawnej prepozytury opactwa w Krzeszowie stanowią wyjątkową atrakcję muzeum historii naturalnej. Uważane są za największy na Śląsku zespół malowideł poświęconych św. Bernardowi, który był jednym z patronów cystersów. 
Siedzibą Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze jest część dawnego obiektu poklasztornego. Była to prepozytura (probostwo) opactwa w Krzeszowie. Cystersi rezydowali tam do 1810 roku. Po kasacie klasztoru majątek przejęli Schaffgotschowie. W murach klasztoru umiejscowili siedzibę Biblioteki Majorackiej. Zbiory znajdowały się tam do 1945 roku. 

Więcej o muzeum: 
>>> TUTAJ (moja relacja z galerią eksponatów przyrodniczych) 

"Wnętrza ozdabia największy, znany na Śląsku zespół malowideł poświęconych św. Bernardowi. Cystersi, sprowadzeni do Cieplic z Krzeszowa w 1403 r. przez Schaffgotschów, założyli filię klasztoru i probostwo, sprawując patronat nad miejscowym kościołem. Obecny budynek prepozytury Cystersów w Jeleniej Górze - Cieplicach Śląskich Zdroju, wzniesiono w latach 1586-87, zapewne na reliktach XV-wiecznych. Po pożarze w 1671 r., późnorenesansową budowlę gruntownie przebudowano w latach 1679-84 r. pod kierunkiem mistrza murarskiego Martina Schupperta, z fundacji krzeszowskiego opata Bernharda Rosy. Do istniejących trzech skrzydeł dobudowano czwarte - wschodnie, tworząc zwarty czworobok piętrowych zabudowań. W latach 1687-89 anonimowy malarz z Vrchlabí w Czechach wraz z Sigismundem Leistritzem wykonał we wnętrzach budynku freski o bogatym programie ikonograficznym opracowanym przez fundatora [...]" 

"[...] Zakończenie prac w 1689 r, upamiętniono w formie chronostychu, na trzech freskowych inskrypcjach w różnych pomieszczeniach prepozytury. W 1812 r. zdobiącą wnętrza dekorację freskową zamalowano i pokryto tynkiem. W 2010 r. podjęto prace remontowo-konserwatorskie w celu adaptacji części budynku użytkowanej przez P.P. Uzdrowisko Cieplice Zdrój na siedzibę Muzeum Przyrodniczego, w czasie których odkryto i zakonserwowano malowidła ścienne zdobiące wnętrze. Freski z przedstawieniami heraldycznymi i patronackimi odnoszącymi się do krzeszowskich cystersów, Marii jako patronki zakonu, a także cykl malowideł z legendą św. Bernarda z Clervaux, sceny pasyjne, kosmologiczne i chrystologiczne oraz przedstawienia trynitarne"

(oprac. OT NID we Wrocławiu, >> zabytek.pl)
mapa/lokalizacja:

polecam również: 


a także posty oznaczone tagami: 

#Cieplice,      #freski ******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz