Translate

5 lipca 2024

Salvador Dali: Tristan i Izolda - wystawa w Jaworze + ciekawostki (GALERIA)


Średniowieczna opowieść o miłości na ilustracjach wielkiego surrealisty. 

Muzeum Regionalne w Jaworze w 2024 roku pokazało na wystawie czasowej prace jednego z największych artystów XX wieku. Cykl grafik nawiązuje do znanej opowieści o romansie Tristana i Izoldy. "Salvador Dali: Tristan i Izolda"
Muzeum Regionalne w Jaworze 
wystawa czasowa
prace ze zbiorów Epicentrum Art Gallery

czas trwania wystawy: 
 17 maja 2024 - 14 lipca 2024
"Oryginalne ryciny autorstwa słynnego surrealisty, zostały odbite na prasach warsztatu Cadaqués w pracowni Atelier Rigal w 1969 roku celem ilustracji średniowiecznej legendy o Tristanie i Izoldzie. Tekst do zbioru został napisany przez André Mary i zaadaptowany przez Lawrenca Lacinę.  Wydanie zawiera 21 oryginalnych rycin, z których jedna jest podpisana pełnym podpisem artysty, a 20 monogramami S. D, wszystkie ręcznie przez artystę.  Tristan, młody i odważny rycerz z Kornwalii i Izolda, piękna córka króla Irlandii, stanowili epicentrum miłości, która była tak potężną siłą, że kształtowała ich życie i stała się tematem serii akwafort z suchą igłą. Opowieść o Tristianie i Izoldzie, przetrwała przez wieki, aż stała się symbolem namiętnej i tragicznej miłości. W swojej sztuce, Salvador Dali uchwycił esencję tego romansu, ukazując miłość jako dominującą siłę, która kształtuje nasze życie i wprowadza do sztuki emocje" (za: www.muzeumjawor.pl)
mapa/lokalizacja: 


o muzeum w Jaworze na blogu:KONTEKSTY
(dodatek od autora bloga - opracowanie własne) 

"Tristan i Izolda" to również dzieło Richarda Wagnera. Dali był miłośnikiem tego dramatu muzycznego. Wykorzystał muzykę i motywy wagnerowskiego "Tristana" w kilku swoich wczesnych dziełach (m.in. balet Bacchanale z 1939).  Jego życzeniem było słuchanie muzyki "Tristana" w chwili śmierci w 1989 (taką informację przekazują biografie artysty). 

"Tristan und Isolde" to także opracowanie literackie (prozatorskie) tematu wydane w 1839 roku przez prof. Oswalda Marbacha z Jawora. Marbach był wykładowcą na uniwersytecie w Lipsku (gdzie studiował młody Wagner). W 1836 roku Marbach poślubił Rosalie Wagner, starszą siostrę Ryszarda Wagnera.


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz