Translate

3 lipca 2024

Kafka i 3 sudeckie uzdrowiska


Franz Kafka to jeden z najważniejszych powieściopisarzy początku XX wieku. Chorował na gruźlicę, która spowodowała jego przedwczesną śmierć. Autor takich książek, jak "Proces", "Zamek", "Ameryka" szukał ratunku w uzdrowiskach, także w Sudetach!

Pisarz urodził się 3 lipca 1883 roku. Zmarł 3 czerwca 1924 roku. Związany był z Pragą, gdzie znajduje się poświęcone jego życiu i twórczości muzeum.

Kafka przebywał m.in. w kurorcie Zuckmantl (obecnie Zlaté Hory) od 3 do 27 sierpnia 1905 roku i od 23 lipca do 29 sierpnia 1906 roku. Zlaté Hory znajdują się w Górach Opawskich w Sudetach, miasto jest historycznie położone na Dolnym Śląsku, choć znajduje się w Czechach. Zlaté Hory znajdują się koło 12 km od Prudnika, w którym kończy się Główny Szlak Sudecki.

W liście z 1921 roku Kafka wspominał o planach wyjazdu do Sokołowska (niem. Görbersdorf), co zalecił mu lekarz (ale nie było już miejsc). Sokołowsko to najstarsze na świecie sanatorium dla gruźlików, założone w połowie XIX wieku. Wieś leży w Górach Kamiennych. Przez Sokołowsko przechodzi Główny Szlak Sudecki. Miejscowość znajduje się na Dolnym Śląsku, około 11 km od Wałbrzycha. W innym liście z 1921 roku Kafka przekazał swojemu przyjacielowi, żeby spalił jego pisma. 

Pod koniec stycznia 1922 roku za namową lekarza Franz Kafka wyjechał do Szpindlerowego Młyna (niem. Spindlermühlew Karkonoszach. Przebywał tam cztery tygodnie. Tam pracował nad powieścią „Zamek”. Špindlerův Mlýn leży 11 km w linii prostej od dolnośląskiego Karpacza, przez który przechodzi Główny Szlak Sudecki.  W hotelu w Karkonoszach autor zapisał się w księdze gości jako... Josef K

Post opublikowany w 2024 roku z okazji 100. rocznicy śmieci pisarza. 


polecam również inne posty oznaczone tagami: 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz