Translate

6 lipca 2024

Góra Sołtysia z wieżą widokową (GALERIA)


Zabytkowa wieża widokowa w Cieplicach z wspaniałymi widokami na Karkonosze. 

Uratowana XIX-wieczna wieża cieszy krajobrazami Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. Dojście jest tam proste i niewymagające. 
"Sołtysia, też Sołtysia Kopa, Góra Sołtysia (niem. Scholzenberg, 434 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w południowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w zachodniej części Wzgórz Łomnickich. Na wschód od Cieplic (dzielnica Jeleniej Góry). Już od XVIII wieku szczyt odwiedzany był przez kuracjuszy z Cieplic. Dla ich wygody w 1808 r. zbudowano na szczycie niewielką gospodę oraz drewnianą wieżę widokową. W 1850 r. powstała kolejna wieża drewniana, a w 1895 powstała pięciokondygnacyjna wieża murowana o wysokości 16 m, którą ku czci cesarza Fryderyka nazwano Kaiser-Friedrich-Turm. W pobliżu powstał stok narciarski, a nawet mała skocznia narciarska. Z centrum Cieplic na szczyt prowadzą biało-czerwone znaki Głównego Cieplickiego Szlaku Spacerowego" (za: wikipedia) Ja na wieżę wybrałem się z przystanku autobusowego komunikacji miejskiej MZK o nazwie "Sołtysia Góra"

mapa/lokalizacja


trasapolecam również: 


a także: 
******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz