Translate

4 lipca 2024

Z DOLNEGO ŚLĄSKA DO USA – zasłużeni dla kultury i nauki ameryki (wybór niezwykłych osób)

Warto wspomnieć, że przez dziesięciolecia amerykańską kulturę, naukę, politykę i gospodarkę budowali emigranci z Europy, w tym z Dolnego Śląska. Niemieckojęzyczni mieszkańcy wówczas pruskiego Śląska osiedlali w XVIII, XIX i w I połowie XX wieku amerykańskie tereny, poszukując szczęścia, sławy i kariery. Niektórym się to udało. Na moim blogu opublikowałem teksty, w których wspominam o kilku takich niezwykłych osobach. To wybór spośród wielu niezwykłych postaci tego typu. Wspomnienie osoby zaliczają się do pionierów i szczególnie uznanych postaci. 

Zapraszam do lektury! 


  • W 1725 roku w Bielawie (wówczas Langenbielau) urodził się Jeremiah Dencke (Jeremias Denke). Od 1761 roku był mieszkańcem USA. Był członkiem wspólnoty braci morawskich w Betlejem w USA. Pisał muzykę. Do dziś zachowały się jego dzieła. Uważa się go za JEDNEGO Z NAJDAWNIEJSZYCH KOMPOZYTORÓW TWORZĄCYCH MUZYKĘ ZACHODNIĄ W AMERYCE PÓŁNOCNEJ. Zmarł w USA w Pensylwanii. Jego kompozycje znalazły się na kilku płytach CD nagranych współcześnie. 

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2022/11/betlejemskie-ciekawostki-zwiazane-z.html << zapraszam

***

  • W 1824 roku we Wrocławiu (wówczas Breslau) urodził się Louis Prang. Był drukarzem. Od 1850 roku mieszkał w USA. W historii Ameryki zapisał się jako wydawca kartek świątecznych - pierwszych tego typu druków w USA. Nazywany jest OJCEM BOŻONARODZENIOWEJ KARTKI POCZTOWEJ. Zmarł w Los Angeles

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2024/03/wroclawianin-dal-ameryce-kartki.html << zapraszam 

***

  • W 1862 roku we Wrocławiu (wówczas Breslau) urodził się Walter Damrosch, kapelmistrz, WSPÓŁTWÓRCA CARNEGIE HALL W NOWYM JORKU. Między 1891 a 1942 Damrosch wystąpił w Carnegie Hall łącznie około... 850 razy! Nie bez powodu ta szacowna instytucja wymienia go w gronie "Carnegie Hall Icons". Koncertował z wielkimi muzykami jego czasów, w tym z Czajkowskim i Paderewskim. Zmarł w Nowym Jorku. 

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2021/05/carnegie-hall-i-damrosch-prestizowa.html << zapraszam 

***

  • W 1866 roku w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) urodził się Benno Raue (Ben Raue). Był jubilerem i zegarmistrzem. W 1883 roku emigrował do USA. W latach 1923-1927 był burmistrzem miasta Crystal Lake. Rodzina emigranta z Dolnego Śląska wpisała się w historię miasteczka. Na cześć tej familii w mieście działa Raue Center For The Arts, a także zbudowano pamiątkowy zegar Raue Memorial Clock. 

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2021/04/z-sudetow-za-atlantyk-amerykanski-sen.html << zapraszam 

***

  • W 1890 roku we Wrocławiu (wówczas Breslau) urodził się Hermann Weigert, muzyk, dyrygent, korepetytor, nauczyciel śpiewu związany przez 13 lat z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przyczynił się do międzynarodowej kariery takich gwiazd wagnerowskiej opery, jak Kirsten Flagstad i Astrid Varnay. Od 1934 roku pracował w USA. Przyjął obywatelstwo amerykańskie w 1941 roku. Zmarł na Manhattanie

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2020/07/wrocawianin-ojcem-miedzynarodowego.html << zapraszam 

***

  • W 1900 roku w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) urodził się Viktor Hamburger, zasłużony profesor biologii, embriolog eksperymentalny. W jego pracowni naukowej DOKONANO PRZEŁOMOWEGO ODKRYCIA CZYNNIKA WZROSTU NERWÓW, za co uczniowie Hamburgera otrzymali Nagrodę Nobla. Hamburger otrzymał prezydencki Medal Nauki - najwyższe państwowe odznaczenie naukowe w USA. Wykluczenie Hamburgera z grona laureatów Nobla spowodowało lawinę krytycznych komentarzy. Zmarł w St. Louis. W domu rodzinnym Hamburgera w Kamiennej Górze działa Powiatowe Centrum Edukacji. 

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2020/06/swiatowej-sawy-autorytet-naukowy-z.html << zapraszam 

***

  • W 1920 roku w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) urodziła się Gabrielle Donnay z domu Hamburger (kuzynka Viktora Hamburgera). W USA od 1937 roku. W 1941 roku zrobiła doktorat na MIT w Cambridge (jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata). Była pionierką - była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł doktora w dziedzinie krystalografii rentgenowskiej. Została pierwszą naukowczynią (pierwszą kobietą w kadrze naukowej) w Geophysical Laboratory w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. "Carnegie Science" umieściło ją na listach "Sześciu kobiet, które zmieniły sposób, w jaki postrzegamy wszechświat" i "Trzech kobiety z naszej, które utorowały drogę kobietom w dzisiejszej nauce". Zmarła w Kanadzie.

>> https://welthellsicht.blogspot.com/2019/02/dolnoslazaczki-z-wiedza-kobiety-nauki.html << zapraszam 

***


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 rokuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz