Translate

6 lipca 2024

Cmentarz w Cieplicach z zachowanymi zabytkowymi nagrobkami i grobowcami (GALERIA)


To jedna z najciekawszych nekropolii Kotliny Jeleniogórskiej. 

Pochowano tam wielu zasłużonych mieszkańców i gości Cieplic przed wojną i po wojnie. 
Na cmentarzu parafialnym w Cieplicach Śląskich-Zdroju w Jeleniej Górze wciąż zobaczyć można wiele oryginalnych zabytków sepulkralnych. To zachowane kamienne płyty nagrobne, a także murowane grobowce. 
Niektóre z nagrobków zachowały pierwotne nazwiska pochowanych osób. To głownie upamiętnienia zasłużonych lekarzy związanych z uzdrowiskiem czy przemysłowców.  Niektóre z płyt nagrobnych i grobowców zostały przebudowane lub przerobione. Na starych nagrobkach z przełomu XIX i XX wieku spotyka się współczesne płyty nagrobne. To "adaptacje" dawnych nagrobków na współczesne cele. 
Wrażenie robią rzeźbione detale kamiennych grobów, a także piękne kute ogrodzenia, utrzymane w stylach historyzujących i secesji. Cmentarz powstał w połowie XIX wieku Był nekropolią ekumeniczną: przeznaczoną dla katolików i ewangelików. Wśród okazałych dawnych grobów wyróżnia się nagrobek Clary i Eugena Füllnerów. Grób z figurą postaci żałobnej w całunie to miejsce spoczynku właściciela fabryki maszyn papierniczych i fundator budowy Parku i >> Pawilonu Norweskiego w Cieplicach

Na cmentarzu znajdują się również groby zasłużonych mieszkańców Cieplic przed i po II wojnie światowej. Jest tam także kwatera z grobami ofiar I wojny światowej z nazwiskami słowiańskich (prawdopodobnie polskich i śląskich) żołnierzy walczących po stronie Niemiec w wielkiej wojnie. mapa/lokalizacja:

polecam również: 


inne posty oznaczone tagiem: ******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz