Twórczość Zemlinskyego nie jest obecnie szczególnie popularna, choć należy do bardzo interesujących przykładów późnego romantyzmu w muzyce. Kompozytor z Wiednia należał do śmietanki artystycznej jego czasów. Pozostawił po sobie wiele pięknych kompozycji, które wciąż są wykonywane w najważniejszych filharmoniach i operach świata. Wybrałem kilka pieśni tego autora, których słowa napisali poeci związani z Dolnym Śląskiem – to lirycy, którzy przyszli na świat w tym regionie, lub tam mieszkali i tworzyli. Zapraszam!
Oto kolejny odcinek ciekawostek związanych z muzyką i słowem z Dolnym Śląskiem w tle.
Alexander von Zemlinsky urodził się 14 października 1871 roku, a zmarł 15 marca 1942 roku. Był austriackim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Pierwszym patronem kompozytora był Johannes Brahms, wówczas cieszący się tytułem doctora honoriscuasa Uniwersytet Wrocławskiego. Zemlinsky znał się ponadto z takimi muzycznymi sławami, jak Arnold Schönberg czy Gustav Mahler (wymienieni kompozytorzy również gościli we Wrocławiu, gdzie ich twórczość była popularna). Najbardziej znanym dziełem Zemlinsky'ego jest „Symfonia liryczna”.
Pisał opery i wiele pieśni, które wciąż są grane i nagrywane. Właśnie w literaturze pieśniarskiej Zemlinskyego wyszukałem kilka perełek, które napisali pisarze związani z Dolnym Śląskiem w XIX i XX wieku. Byli to znakomici mistrzowie słowa, których nazwiska już wielokrotnie padały na tym blogu. Oto pieśni i ich twórcy.
Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff - urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie. W 1801 roku Józef został wysłany do katolickiego gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, gdzie po trzech latach uzyskał maturę. Upamiętnia go pomnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pieśń: "Der alte Garten" - co ciekawe w pierwszym wersie pojawiają się wspaniałe kwiaty: szachownica cesarska i piwonie, które kwitną w Ogrodzie Botanicznym niedaleko pomnika poety we Wrocławiu!
August Heinrich Hoffmann von Fallersleben urodził się 2 kwietnia 1798 roku w Fallersleben, a zmarł 19 stycznia 1874 roku w Corvey. W 1823 roku został powołany na stanowisko kustosza biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1830 był we Wrocławiu profesorem języka i literatury niemieckiej. Zapisał się jako aktywny uczestnik życia intelektualnego stolicy Dolnego Śląska. Z regionem był związany przez 20 lat, do 1843 roku.
pieśń "Liebe und Frühling" - tekst ukazał się mi.n. na łamach "Schlesischer Musenalmanach" w czasie pracy Hoffmanna we Wrocławiu
Otto Julius Bierbaum urodził się 28 czerwca 1865 roku w Zielonej Górze, mieście historycznie leżącym na Dolnym Śląsku (początkowo związane było z księstwem głogowskim, następnie było częścią pruskiej prowincji Śląsk i Dolny Śląsk między 1918 a 1945). Na Śląsku mieszkał krótko. Jak sam wspomina w swoim autobiograficznym szkicu, kiedy miał 2 lata, jego rodzice zadecydowali o przeprowadzce do Saksonii.
pieśń: "Ehetanzlied", op. 10
Christian Morgenstern urodził się 6 maja 1871 roku w Monachium. Był synem Carla Ernsta Morgensterna - znanego malarza związanego z Wrocławiem i Karpaczem (do dziś zachowała się willa artysty w Karpaczu). Od 1884 roku Christian Morgenstern mieszkał we Wrocławiu. Od 1892 był studentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Leczył się w śląskich uzdrowiskach, m.in. w Dusznikach-Zdroju.
pieśń: "Auf braunen Sammetschuhen", op. 22
****
Polecam również:
***
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz