Urodził się w mieście u stóp Karkonoszy. Sławę zdobył w saksońskim Lipsku – mieście, w którym zmarł Bach i Mendelssohn, a urodził się Wagner. Mistrzowsko grał na flecie w słynnej orkiestrze Gewandhausu. Dzielił się swoją wiedzą jako profesor konserwatorium. Napisał książkę o fletach i technice gry. Skonstruował instrument, który określa się mianem fletu reformowanego (lub fletu Schwedlera). Był autorem opracowań wielu kompozycji dawnych mistrzów (w tym Bacha, Mozarta, Haendla). Współcześni Schwedlerowi kompozytorzy dedykowali mu kilka swoich dzieł.
Kilka słów o ciekawym muzyku z Dolnego Śląska i jego dokonaniach.
Maximilian Schwedler urodził się 31 marca 1853 roku w Jeleniej Górze (wówczas Hirschberg). Opracowania historyczne podają, że jego ojciec nazywał się August. W książce adresowej „Adressbuch der Stadt Hirschberg in Schlesien fur das Jahr 1878” można odnaleźć Augusta Schwedlera, jako mieszkańca ulicy Hellerstrasse, czyli dzisiejszej ulicy Groszowej, która położona jest niedaleko Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Opracowania biograficzne podają, że młody Maximilian Schwedler uczył się w Jeleniej Górze i zaczynał jako muzyk w Cieplicach.
Następnie wyjechał na Zachód kształcić się i doskonalić umiejętności. Od 1875 do 1881 roku grał w Düsseldorfie. W 1881 roku dołączył do kapeli renomowanego Gewandhausu w Lipsku. Tam grał jako pierwszy flecista do 1917 roku. Zajmował się również aranżowaniem i redagowaniem wydań kompozycji wielu mistrzów muzyki. Pisał artykuły. Wydał własną książkę "Katechismus der Flöte und des Flötenspiels" na temat historii fletów i ich budowy oraz techniki gry. Książka doczekała się kilku wydań i edycji. Schwedler otrzymał tytuł profesora i wykładał w konserwatorium w Lipsku. Kilku kompozytorów dedykowali mu utwory, m.in. Carl Reinecke w 1908.
Opracowania na temat muzyka podają, że był zwolennikiem fletu stożkowego. Wprowadził wiele ulepszeń w jego budowie i je opatentował. W 1898 roku ogłosił opracowanie „Reformflöte” – instrumentu z system Schwedler-Kruspe.
porównanie brzmienia różnych fletów, w tym fletu Schwedlera (od 00:16), za YouTube
Maximilian Schwedler w Lipsku mieszkał przy ulicy Mozart Strasse. Zmarł 16 stycznia 1940 roku w Lipsku. Przypuszcza się, że mógł popełnić samobójstwo.
Polecam również:
#muzyka, #ciekawostka, #JeleniaGóra
******
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz