Translate

29 marca 2023

Dom Zdrojowy z pijalnią wody mineralnej w Polanicy-Zdroju (GALERIA)


Polanica zalicza się do grona najpopularniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej! 

Leczniczym i towarzyskim sercem kurortu, a zarazem architektoniczną perełką jest Dom Zdrojowy. 





Eklektyczna budowla uzdrowiskowa, zbudowana na początku XX wieku jako Helenenbad. Jest to kompleks uzdrowiskowy w ciągu budynków z teatrem, salą konferencyjną, pijalnią wód, pasażem handlowo-restauracyjnym - halą spacerową z estradą. 




"Polanica-Zdrój (niem.  nazwa urzędowa Altheide-Bad, zwyczajowa Bad Altheide, cz. Starý Bor) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Miasto leży na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Do tego obszaru dotarł lądolód skandynawski w okresie zlodowacenia staropolskiego. Wyraźniejszy rozwój datuje się dopiero od XIX wieku, kiedy to nowy właściciel Polanicy kupiec kłodzki Joseph Grolms ocembrował jedno z pięciu tryskających wówczas źródeł (Józef), wzniósł dom zdrojowy (drewniane łazienki) i zamienił okoliczne pola na ogród [...]"




"[...] W 1873 zdrój wraz z przyległymi terenami nabył wrocławski przemysłowiec Wenzel Hoffmann i w następnym roku postawił dom inspektora zdroju i inne urządzenia. W 1904 uzdrowisko nabyła spółka pod przewodnictwem tajnego radcy handlowego Georga Haasego (właściciela browaru we Wrocławiu), która w bardzo krótkim czasie doprowadziła uzdrowisko do rozkwitu, zajmując się także szeroko jego reklamą. Spowodowało to gwałtowny napływ kuracjuszy i ruch budowlany w Polanicy, która zatraciła wiejski charakter, stając się modnym kurortem o charakterystycznej willowo-pensjonatowej zabudowie w stylu szwajcarskim." (wikipedia) 



strona oficjalna:





polecam także inne posty z tego uzdrowiska:

oraz inne tego typu budowle:


****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz