Translate

27 marca 2023

Kościół w Wierzbnej koło Świdnicy - romańsko-barokowa świątynia i niezwykły Nepomucen (GALERIA)


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej to połączenie starej romańskiej świątyni z większym barokowym kościołem. Tworzą literę L, która w niezwykły sposób połączyła kilka wieków dolnośląskiej architektury. Dodatkową ciekawostką jest niezwykła kolumna św. Jana Nepomucena, która stanęła w sąsiedztwie kościoła zanim męczennik został wyniesiony na ołtarze! 


Niepozorny kościół jest jedną z najciekawszych budowli sakralnych Dolnego Śląska! 





"Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Wierzbna (w powiecie świdnickim, w gminie Żarów), należący do dekanatu Świdnica-Wschód diecezji świdnickiej. Pierwotnie wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku w stylu romańskim, wzmiankowany po raz pierwszy w 1283. Budowla romańska jest jednonawowa, od zachodu przylegają do niej dwie wieże z zachowanymi romańskimi biforiami. Kościół został wzniesiony z bloków granitowych. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli romańskich na Dolnym Śląsku. W latach 1960-1962 odsłonięto przykryte tynkiem średniowieczne polichromie i feski z kilku okresów: późnoromańskie z II poł. XIII w., gotyckie z XV w. ze scenami Sądu Ostatecznego i późnogotyckie z I poł. XVI w. [...]"






"[...] Kościół w 1357 stał się własnością zakonu cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, a w 1585 cystersów z Krzeszowa. W latach 1729-30 cystersi krzeszowscy dobudowali do romańskiego kościoła od strony północnej nową, barokową nawę. Od tego czasu pierwotny romański kościół pełni funkcję kaplicy i empory organowej dla nowej, większej świątyni. Dobudowana bryła jest prosta i pozbawiona typowych dla architektury baroku dekoracji. Jej wyposażenie stanowią elementy przeniesione z kościoła w Krzeszowie, w tym obraz Michaela Willmanna, w związku z którym kościół znajduje się na Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna. Kościół był własnością cystersów z Krzeszowa aż do czasu likwidacji zakonu przez władze pruskie w 1810" (wikipedia) 





W sąsiedztwie kościoła, przed bramą, znajduje się unikatowa kolumna z figurą św. Jana Nepomucena. Przedstawienie Nepomucena powstało w 1701 roku. Niezwykłe jest to, że rzeźba ta jest uważana za najstarszy wizerunek patrona z Czech na Śląsku. Został postawiony jeszcze przed kanonizacją Nepomucena! 



na zdjęciach:
kościół z zewnątrz, wnętrza obu części: romańskiej i barokowej, detale, epitafia, krzyże pokutne, a także kolumna św. Nepomucena 



mapa/lokalizacja:



a w okolicy:

polecam również:


***
****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz