Mały kościółek z długą historią i ciekawym wyposażeniem.
Ciekawe miejsce w sercu Wrocławia.
"Na początku XV wieku dawną kaplicę przebudowano na gotycki kościół. Nawa nakryta jest sklepieniem sieciowym (które było nowością we Wrocławiu), natomiast jednoprzęsłowe pięcioboczne prezbiterium – krzyżowo-żebrowym. Dwuspadowy stromy dach kryty był dachówką. W 1461 dobudowano do kościoła kwadratową wieżę zwieńczoną hełmem w kształcie ostrosłupa. Od ok. 1560 do 1720 istniała przy kościele polska szkoła luterańska. Dzieci uczyły się tu od 1619 katechizmu i recytacji Biblii po polsku. Kierownikiem tej szkoły był ks. Michał Kuschius, kaznodzieja, autor wydanego drukiem w 1646 „Przewodnika do języka polskiego” [...]"
"[...] Pod koniec oblężenia Wrocławia w 1945 uległ znacznym zniszczeniom, szacowanym na 75%. W 1993 została zatwierdzona przez konsystorz parafia ewangelicka św. Krzysztofa. Obecnie w kościele znajduje się manierystyczny ołtarz drewniany pochodzący z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej ewangelicki Świętej Trójcy) w Masłowie koło Trzebnicy. Figura Św. Krzysztofa - ponadnaturalnej wielkości jest dziełem nieznanego artysty. Została wykonana w roku 1462" (wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna:
***
polecam również:
****
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz