Jeden z najcenniejszych barokowych świeckich zabytków Pragi i Czech.
Wspaniała architektura, przy której pracowały pokolenia wybitnych architektów i artystów.
Niesamowita klatka schodowa i sale z malowidłami to najwyższej klasy sztuka.
"Pałac Clam-Gallas to ważny barokowy pałacowy na Starym Mieście w Pradze, położony w ważnym centralnym miejscu przy tzw. drodze królewskiej. Na początku XVI wieku kamienicę z XIV wieku przebudowano na renesansowy pałac szlacheckiej rodziny Kinskich. W 1634 roku cesarz skonfiskował majątek i podarował cesarskiemu generałowi Matyášowi Gallasowi de Campo. Z jego inicjatywy budynek został przebudowany w latach 1685-1693 przez Giacomo Antonio Canevalle w stylu wczesnobarokowym. Jan Václav Gallas zrealizował w latach 1690-1719 skomplikowany projekt architektoniczny. Najpierw kupił kilka sąsiednich domów i działek, a na ich miejscu kazał wybudować trójskrzydłowy barokowy pałac. W 1713 r. sprowadził do Pragi z Wiednia cesarskiego architekta nadwornego Johanna Bernharda Fischera, który sporządził projekt [...]"
"[...] Budowę powierzono dwóm budowniczym, z których znany jest tylko Tomáš Haffenecker. W tym samym czasie rozpoczęto prace kamieniarskie przy dwóch osiowo ustawionych masywnych portalach, z parą Atlantów autorstwa Matyáša Brauna. Pałac jednym z najokazalszych dzieł praskiego baroku. Wnętrze pałacu jest przykładem wspaniałej rezydencji. Filip Josef Gallas w latach dwudziestych XVIII w., a wreszcie pod koniec XVIII w. Kristián Filip z Clam-Gallas, dokończyli wystrój i wyposażenie budynku. Pałac był główną rezydencją miejską rodu Gallasów (od 1757 r. Clam-Gallas). Znajdował się tu także ich teatr, sale balowe i koncertowe, w których występowali w 1787 r. Josefína Dušková i Wolfgang Amadeus Mozart czy w 1796 r. Ludwig van Beethoven. Ostatnie przeróbki w duchu neorokoka dokonały się za czasów Eduarda Clam-Gallasa (1805–1891). Pod koniec 1918 roku w budynku mieściło się pierwsze Ministerstwo Finansów Czechosłowacji [...]"
"[...] Klatka schodowa została zbudowana w latach 1727-1729, balustrada i balustrady są wyrzeźbione z piaskowca z płaskorzeźbami i wazonami pochodzą z warsztatu Brauna. Na sklepieniu schodów znajduje się fresk przedstawiający Triumf boga Apolla w słonecznym rydwanie. Jest to dzieło Carlo Vincenzo Carlone i jego warsztatu. Prace sztukateryjne wykonali Santino Bussi , G. G. Fiumberti i Rochus Bolla . Na sklepieniach podestów schodów znajdują się także obrazy bogów i bogiń autorstwa Carlo Carlone. Carlone pracował również w salach na drugim piętrze. W pierwszej namalował Zgromadzenie Bogów Olimpijskich, będące wariantem fresku wykonanego wcześniej dla pałacu Philipa Dauna-Kinsky'ego w Wiedniu . Drugą salę zdobi Koronacja Sztuki i Nauki" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
polecam również posty oznaczone tagami:
galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz