Translate

12 grudnia 2024

Bożonarodzeniowa izba w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (GALERIA)


Świąteczna aranżacja wystawy „W izbie” w kamiennogórskim muzeum to zestaw najrozmaitszych zabytkowych i tradycyjnych ozdób związanych z Bożym Narodzeniem na przedwojennym Dolnym Śląsku i w różnych regionach Polski. 



Na czasowej prezentacji można zobaczyć m.in. zabytkowe formy do wyciskania pierników figuralnych, przedwojenne pocztówki świąteczne, zabytkowe rzeźby Trzech Króli i Madonny z Dzieciątkiem, obrazki na szkle, przedwojenne elementy strojów jasełkowych, zwycięską szopkę krakowską z 1995 roku i rozmaite dekoracje drzewka i podłaźniczki – od dzierganych po bombkę z opłatka. 











Ciekawostkami są m.in. współczesna próba rekonstrukcji Piernika Lessinga, którego tradycja sięga połowy XVIII wieku i wrocławskiego piernikarstwa, korony jasełkowe Królów pochodzące z przedwojennego Śląska, szopka krakowska Andrzeja Morańskiego – znakomitego szopkarza z Kamiennej Góry. 


Do tego izbę zdobi wiele współczesnych, ale tradycyjnych ozdób, jak świat/ wilijka – czyli ozdoba z opłatka przypominająca bombkę, znana w polskiej tradycji co najmniej od XVII wieku; Weihnachtspyramide – drewniana ozdoba świąteczna związana z tradycjami snycerskimi saskich Rudaw, która popularna była na przedwojennym Śląsku. 











W zaaranżowanej izbie zobaczyć też można „Dziadka do Orzechów” – romantyczną baśń bożonarodzeniową Hoffmanna, który był mieszkańcem Głogowa i kuracjuszem w Cieplicach Śląskich, które leżą 25 km od Kamiennej Góry. Są także współczesne pierniki, w tym figuralne oraz domki z pierników. Na uwagę zasługują rozmaite rodzaje szopek, w tym szopka z liści kukurydzy, szopka z dzianiny czy wspominana już szopka krakowska (tradycja wykonywania tych szopek została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO). 
Tradycje dekorowania wnętrz w różnych epokach i miejscach reprezentują: choinka, podłaźniczka i snopek zboża. 
Całość uzupełniają elementy nakrycia stołu i inne drobne przedmioty rzemieślnicze i użytkowe.   











Wystawa ma charakter użytkowy, jest wykorzystywana jako element pokazowej lekcji muzealnej na temat tradycji Bożego Narodzenia i dziedzictwa materialnego związanego z obchodami świąt. 

więcej o muzeum: 












polecam również:

















******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz