W karkonoskim miasteczku Žacléř znajduje się niezwykle interesujące muzeum. Mała miejscowość górska może pochwalić się historią sięgająca średniowiecza, a także bogatymi tradycjami przemysłowymi: 400 lat wydobywano tam węgiel, a od XIX wieku działa tam fabryka porcelany!
Między innymi tych dziedzin dotyczy wystawa w muzeum. Kolekcja jest naprawdę imponująca i godna uwagi!
"Žacléř (niem. Schatzlar, wcześniej Bornflos i Bernstadt) – miasto w Czechach, w kraju hradeckim, w powiecie trutnowskim (czes. okres Trutnov). Miasto położone jest w północnych Czechach, na południowym podnóżu Karkonoszy. Źródła Bobru znajdują się w dzielnicy Bobr. Już w XII wieku wzniesiono zamek Scheczler (później zamek Schatzlar), który prawdopodobnie miał chronić szlak handlowy z Pragi na Śląsk. Pierwsza wzmianka o zamku Schatzlar pojawia się w dokumencie z 1334 roku. W 1365 roku cesarz Karol IV przekazał Schatzlar księciu świdnickiemu Bolkowi II i jego żonie Agnieszce. W czasie wojen husyckich zamek w Zaclerzu służył Ślązakom jako baza wypadowa w walce z husytami. W 1570 roku na obszarze Zaclerza odkryto węgiel kamienny i rozpoczęto jego wydobycie. Wydobycie metodą głębinową zakończono w mieście z końcem 1992, natomiast metodą odkrywkową prowadzone jest do dzisiaj. Dawna kopalnia Jan Šverma została przekształcona w skansen, w którym obejrzeć można kompletne wyposażenie maszynowe dawnego zakładu górniczego [...]"
"[...] W 1628 roku czeski myśliciel Jan Amos Komenský (Komeniusz) z powodu wojny religijnej pożegnał się z ojczyzną w Zaclerzu, udając się na emigrację (m.in. do Leszna). W czasie wojen śląskich w XVIII wieku przez miasto wielokrotnie przechodziły wojska pruskie i austriackie. W 1766 roku miasto po raz pierwszy odwiedził cesarz Józef II. W 1779 r. Józef II odwiedził miasto ponownie. Produkcja tekstyliów była jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców Zaclerza już w połowie XVIII wieku, kiedy to większość z nich utrzymywała się z przędzenia, tkania i sprzedaży sukna. W 1879 roku Reinhold Pohl zbudował fabrykę porcelany. Na początku XX wieku do asortymentu dodano statuetki świętych, figurki zwierząt, zabawki oraz porcelanę elektrotechniczną. Po I wojnie światowej Schatzlar, zamieszkały głównie przez Niemców, został w 1919 roku przyłączony do nowo powstałej Czechosłowacji. Pod koniec XIX wieku w miejscu dawnego ratusza, wybudowano nowy gmach sądu rejonowego (dziś poczta i muzeum)" (za: Wikipedia)
"Pierwotne muzeum historii lokalnej w Zaclerzu powstało z inicjatywy Niemieckiego Związku Karkonoskiego w latach trzydziestych XX wieku. Oprócz zbiorów etnograficznych, przemysłowych i ważnych wydarzeń historycznych, skupiono się głównie na historii górnictwa węgla kamiennego w regionie.
Nowe muzeum powstało w latach 90. XX wieku. 7 maja 1999 roku otwarto stałą wystawę Muzeum Miejskiego Žacléř, które znajduje się na pierwszym piętrze zabytkowego budynku, wybudowanego w latach 1912-1914 jako siedziba sądu rejonowego. W czterech salach można podziwiać wystawę stałą. Prezentuje ona bogatą historię regionu, jego ważne osobistości, wydobycie węgla kamiennego, a także życie tutejszych mieszkańców [...]"
"[...] W 2018 roku minęło 140 lat od założenia zaclerskiej fabryki porcelany przez Heinricha Pohla. Fabryka działa do dziś [pod inną nazwą], a produkcja koncentruje się głównie na ceramice odlewniczej i grzewczej oraz porcelanie technicznej. Dzięki kolekcjonerskiej pasji Václava Petiry możemy podziwiać ogromną gamę rodzajów, rozmiarów i kolorów figurek produkowanych przez fabrykę porcelany w Zaclerzu. W jego kolekcji znajduje się ponad 1600 egzemplarzy figurek świętych, kropielnic wody święconej, figurek świeckich oraz rzadkich rzeźb porcelanowych autorstwa Emila Schwantera. Wystawa została otwarta w 2018 roku"
(za: Muzeum Miejskie Žacléř)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
(7 km w linii prostej od przejścia granicznego w Lubawce)
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz