Translate

8 grudnia 2024

Bílá věž i Daliborka w Zamku w Pradze (GALERIA)


Tortury...i alchemia. 

Wystawy w wieżach sąsiadujących z słynną >> Złotą Uliczką w Pradze





"Biała Wieża to późnośredniowieczna wieża na Złotej Uliczce , położona między Daliborką a Mihulką w północnych fortyfikacjach Zamku Praskiego . Jej nazwa pochodzi od pierwotnej romańskiej Białej Wieży , która broniła zachodniego wejścia do zamku. Wieża została zbudowana podczas fortyfikacji północnej części Zamku Praskiego po 1486 roku, prawdopodobnie przez Benedykta Rejta . W 1522 roku (data na 1. piętrze) dobudowano kolejne piętro o znacznie cieńszych murach. W latach 1586-1587 wieża została przekształcona w więzienie. W lutym 1621 roku, po powstaniu stanowym, więziono tu szlachtę i prominentnych mieszczan. Więźniem był także angielski alchemik Edward Kelley (1555-1597). Wieża ma plan podkowy i pięć kondygnacji o łącznej wysokości 27,5 m. Na parterze wieży znajduje się sala tortur , a w podłodze z zakratowanym otworem znajduje się szyb do dolnego więzienia . Poniżej znajduje się druga piwnica, która służyła jako miejsce głodówki lub szambo. Na dwóch górnych kondygnacjach zachowało się oryginalne wyposażenie ( toalety , piec, palenisko, malowany sufit) oraz liczne inskrypcje i rysunki więźniów z XVI i XVII wieku" (za: Wikipedia) 






"Daliborka to cylindryczna wieża forteczna, wzniesiona w 1496 roku za panowania Władysława Jagiellończyka przez budowniczego Benedykta Rieda (Rejta). Jej nazwa pochodzi od imienia pierwszego więźnia przetrzymywanego w jej lochu, Dalibora z Kozojów . Legendy z nią związane, a także opera Bedřicha Smetany „Dalibor”, przyczyniły się do tego, że Daliborka jest najbardziej znaną z trzech cylindrycznych, późnogotyckich wież północnych fortyfikacji Zamku Praskiego.
Daliborka stoi na wschodnim krańcu Złotej Uliczki i była częścią fortyfikacji Zamku Praskiego, które ją otaczały . Służyła również jako więzienie. Pierwszym więźniem był Dalibor z Kozojed, od którego pochodzi nazwa wieży. Innym znanym więźniem był mecenas nauki i sztuki, hrabia František Antonín Sporck, który był tu więziony przez piętnaście tygodni za niepłacenie długów. Został uwolniony z więzienia dopiero dzięki interwencji Karola VI" (za: Wikipedia) 




mapa/lokalizacja:



polecam również inne wpisy z tagiem: 





galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz