Na renesansowym dziedzińcu turniejowym drezdeńskiej rezydencji królewskiej odbywa się wyjątkowy jarmark świąteczny!
To rzemieślniczy jarmark, zorganizowany w klimacie autentycznej imprezy rekonstruktorskiej. Nie na na nim miejsca na podróbki, tandetę. Dominują stylowe stragany, ubiory historyczne i oczywiście wyroby lokalne i rękodzieło.
W ramach jarmarku odbywają się pokazy rzemieślnicze i artystyczne w duchu dawnej obyczajowości i tradycji.
"Stallhof w Dreźnie jest częścią zespołu pałacowego Residenzschloß i był miejscem zawodów jeździeckich oraz turniejów rycerskich. Budowę dziedzińca rozpoczęto w 1586 roku dla elektora Chrystiana I, prawdopodobnie według projektów Giovanniego Marii Nosseni. Renesansowy kompleks jest jednym z najstarszych obiektów turniejów dworskich na świecie, który zachował się w pierwotnym kształcie. Obecnie na dziedzińcu odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy. Jednym z elementów architektonicznych dziedzińca jest tzw. „Długi Korytarz” (Langer Gang), który łączy Georgenbau ze Stallhof i był niegdyś widownią turniejów dworskich. Wewnątrz, na parterze, znajduje się otwarta sala z rzędem arkad zbudowanych z 20 toskańskich kolumn. Na zewnętrznym murze tego budynku znajduje się słynny Orszak Książęcy. To zabytkowy mural o długości 102 metrów przedstawia historię saksońskiej rodziny panującej z rodu książęcego Wettynów jako potężną kawalkadę z około 23 000 płytek porcelanowych z Miśni" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna:
więcej o dziedzińcach pałacu w Dreźnie w galerii na blogu:
polecam również posty oznaczone tagami:
wpis urlopowy - poza Dolnym Śląskiem
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz